Brytyjczycy i Czesi po polskiej stronie w negocjacjach klimatycznych


Nowy unijny pakiet energetyczno-klimatyczny nie może wykluczać węgla jako źródła energii – podkreślali w środę w Pradze przedstawiciele rządów Wielkiej Brytanii i Czech. O to samo walczyć będzie premier Kopacz na rozpoczynającym się dzisiaj unijnym szczycie.

– Jest jasne, że powinniśmy korzystać z każdego źródła energii – węgla brunatnego, kamiennego, gazu, energii atomowej, wodnej i odnawialnych źródeł – mówił podczas wtorkowego Great Energy Summit w Pradze Jan Mladek, minister handlu i przemysłu Czech.

Mladek dodał, że polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej powinna być neutralna technologicznie, a każde państwo członkowskie powinno mieć możliwość kształtowania swojego miksu energetycznego suwerennie.

W podobnym tonie wypowiadała się podczas praskiego szczytu wiceminister energetyki i zmian klimatu Wielkiej Brytanii baronowa Sandip Verma.

– Jakakolwiek decyzja zostanie podjęta na szczycie klimatycznym, musi odpowiadać każdemu z państw członkowskich. Wykorzystywane narzędzia [ograniczania emisji dwutlenku węgla – red.] muszą być elastyczne, aby każde państwo mogło wybrać najbardziej efektywny dla niego sposób osiągnięcia wspólnego celu – przekonywała baronowa Verma.

To także kluczowe argumenty polskiego rządu. Wiceminister gospodarki Marcin Korolec zwraca uwagę, że w Brukseli niesłusznie zwykle łączy się walkę z nadmierną emisją dwutlenku węgla z walką z samym wykorzystywaniem węgla.

Tymczasem polska polityka energetyczna przewiduje zastępowanie starych bloków węglowych nowymi, ale za to znacznie bardziej efektywnymi. Dzięki temu produkcja tej samej ilości energii elektrycznej oznaczać będzie nawet o 25 proc. niższą emisję CO2 w stosunku do starych bloków energetycznych.

Więcej o przewidywaniach co do przebiegu i wyników szczytu energetyczno-klimatycznego UE na portalu WysokieNapiecie.pl.

fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here