Bruksela chce wycofać nieekologiczne subsydia


Nowy zakres działań związanych z ochroną środowiska (Environment Action Programmes, czyli EAP) Komisja zaprezentowała 29 listopada br. w obszernym dokumencie zawarto m.in. zapisy, które miałyby nakłonić rządy poszczególnych państw do rezygnacji z “subsydiów szkodliwych dla środowiska”.

Autorzy nowej strategii połączyli elementy różnych, już wprowadzonych, unijnych programów. Uwzględniono dokumenty, takie jak: Mapa drogowa na rzecz Efektywnego Wykorzystywania Zasobów w Europie (Roadmap to a Resource Efficient Europe), Strategia powstrzymania utraty stanu różnorodności biologicznej (Biodiversity Strategy) oraz Mapa drogowa do gospodarki niskowęglowej (Low Carbon Economy Roadmap).

Członkowie Komisji skoncentrowali się także na wsparciu rozwiązań skutecznych w walce ze związanymi ze środowiskiem zagrożeniami dla zdrowia. Do istotnych zapisów nowego dokumentu UE należą również fragmenty dotyczące kwestii usprawnienia wdrażania oraz egzekwowania praw związanych z ochroną środowiska. Kluczowa wydaje się także próba zwiększenia integracji polityki środowiskowej z polityką przemysłową i gospodarczą.

“Nie możemy czekać na koniec kryzysu”

– [Nowy program – red.] wskazuje drogę, która spowoduje, że Europa stanie się miejscem, gdzie ludzie będą żyli w bezpiecznym i zdrowym środowisku naturalnym, gdzie postęp ekonomiczny będzie oparty na zrównoważonej, zielonej ekonomii – powiedział, cytowany przez businessgreen.com, Janez Potočnik, jeden z członków Komisji.

Jego słowa poparła Connie Hedegaard, unijna komisarz ds. klimatu. Jej zdaniem Europa nie może czekać ze zmianami, aż kryzys ekonomiczny się skończy. Komisarz przekonuje, że mogłoby to doprowadzić do powstania kolejnych kryzysów – związanych z niedoborem zasobów naturalnych oraz zmianami klimatycznymi. – Ta strategia daje biznesmanom i politykom długofalowy obraz, którego bardzo potrzebujemy, by dokonać przejścia do zrównoważonego, niskowęglowego społeczeństwa w Europie – stwierdziła.

Teraz propozycja nowej strategii środowiskowej musi zostać przedstawiona Parlamentowi Europejskiemu oraz członkom Rady Europejskiej. Jeśli państwa członkowskie przyjmą plan, po raz pierwszy zmierzą się z prawnym wymogiem zrealizowania przyjętych wcześniej zobowiązań związanych z zieloną polityką.

Z pełną treścią dokumentu można zapoznać się na stronie: http://ec.europa.eu/environment/newprg/pdf/7EAP_Proposal/en.pdf.

 

Dominik Tomaszczuk
 

Bruksela chce wycofać nieekologiczne subsydia, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here