Brak ustawy o OZE może wstrzymać prywatyzację Energi


Skarb Państwa rozważa wstrzymanie prywatyzacji Energi do czasu uchwalenia ustawy o OZE. Ministerstwo chce ocenić, jaki wpływ na sprzedaż spółki może mieć niepewność inwestorów co do przyszłych przepisów. By zwiększyć atrakcyjność Energi, MSP zastanawia się też nad wniesieniem do niej dodatkowych aktywów. Po debiucie giełdowym resort rozważy poszukiwanie inwestora strategicznego.

Wiceminister skarbu państwa Paweł Tamborski nie wyklucza, że prywatyzacja Energi zostanie wstrzymana do momentu uchwalenia ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), ponieważ mają się w niej znaleźć regulacje ważne dla tej spółki. Ustawa o OZE wchodzi w skład tzw. dużego trójpaku. Rządowy projekt zostanie złożony być może jeszcze przed wakacjami – po uchwaleniu tzw. małego trójpaku, czyli nowelizacji Prawa energetycznego.

– Będziemy musieli ocenić, jaki wpływ potencjalnie ma oczekiwanie inwestorów, niepewność związana z planami dotyczącymi zmiany tych regulacji. Będziemy musieli ocenić, czy ma to wpływ i jak duży, wtedy będziemy ewentualnie podejmowali decyzję o tym, czy czekamy, czy transakcja jest możliwa do zrealizowania w obecnym stanie prawnym – podkreśla Tamborski.

Żeby zwiększyć atrakcyjność spółki, ministerstwo chce wnieść do niej dodatkowe aktywa, co oznacza, że możliwe jest przejęcie jakiejś spółki przez Energę.

– Skarb Państwa dysponuje aktywami elektroenergetycznymi, takimi które mogą być jeszcze wniesione, także analizujemy, co możemy zrobić – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Paweł Tamborski, wiceminister skarbu państwa. – Jeżeli te plany będą skonkretyzowane, wtedy będziemy w stanie określić dokładny, precyzyjny harmonogram.

Tamborski podkreśla, że zgodnie z rządową strategią, resort planuje sprzedaż 100 proc. akcji Energi. Prywatyzacja powinna nastąpić najpóźniej do końca drugiego półrocza.

– Na razie to jest model IPO, czyli pozyskanie rozproszonego akcjonariatu, takiej prywatyzacji, dzięki której spółka pojawi się na giełdzie, będzie mogła finansować się poprzez rynek kapitałowy, będzie miała rozproszony akcjonariat i być może w drugim kroku będziemy rozważali sprzedaż inwestorowi strategicznemu – tłumaczy Tamborski.

Skarb Państwa posiada 85 proc. akcji Energi. W ofercie publicznej chce sprzedać 35 proc. tych aktywów.

 

Newseria
 

Paweł Tamborski, fot. Newseria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here