Bosch stawia na nowoczesne technologie


Podczas IV Forum Pomp Ciepła Junkers zaprezentował nowoczesne technologie pozyskujące energię ze źródeł odnawialnych. Pompy ciepła Junkers to jedne z najnowocześniejszych pomp ciepła w Europie

W marcu podczas kieleckich Targów Enex Nowa Energia odbyła się seria spotkań z energią odnawialną. W konferencjach uczestniczyło kilkaset osób przysłuchując się wystąpieniom i biorąc udział w warsztatach. Wśród dyskutowanych zagadnień pojawiły się także pompy ciepła. W IV Forum Pomp Ciepła uczestniczył między innymi Junkers.

W swojej prezentacji Junkers przedstawił zasady działania i korzyści płynące z funkcjonowania pomp ciepła. Najważniejszym argumentem przemawiającym za wyborem tego urządzenia, jest fakt, że pompy ciepła pracują z niewyczerpywalnym i, co ważne, bezpłatnym źródłem energii pochodzącym z wnętrza ziemi lub powietrza. Pompa ciepła jest urządzeniem elektrycznym (zasilanym energią elektryczną o napięciu 230V lub 400V), jednak aby osiągnąć pełną moc grzewczą zużywa jedynie 30 proc. energii elektrycznej zasilania, natomiast pozostałe 70 proc. to energia czerpana z otoczenia.

Gruntowe pompy ciepła Junkers

Junkers oferuje pompy ciepła typu glikol-woda o mocach grzewczych w zakresie od 6 do 11 kW (TM 60-1 … 110-1) i od 6 do 17 kW (TE 60-1 …170-1). Obie pompy posiadają wbudowany regulator pogodowy REGO z wyświetlaczem w języku polskim, sterującym dwoma obiegami grzewczymi (1 z mieszaczem i 1 bez mieszacza), obiegiem c.w.u. oraz pracą wbudowanego 3- stopniowego dogrzewacza elektrycznego, funkcją płynnego rozruchu, funkcją wygrzewania jastrychu. Rodzaj instalacji potrzebny dla źródła dolnego to sondy pionowe lub poziome wymienniki gruntowe. Pierwsze uruchomienie pomp jest bezpłatne. Urządzenia objęte są 3-letnią gwarancją od daty pierwszego uruchomienia przez instalatora montującego pompę w obecności Koordynatora Serwisu Junkers.

Pompy TM produkowane w zakresie od 6 do 11 kW dostarczają energię cieplną do instalacji grzewczej budynku i jednocześnie podgrzewają ciepłą wodę użytkową w zintegrowanym w jednej obudowie zasobniku c.w.u. o pojemności 163 dm3 dobranym specjalnie dla czteroosobowej rodziny. Jako przykład może posłużyć dwufunkcyjna pompa ciepła typu woda-glikol TM 75-1 marki Junkers o znamionowej mocy cieplnej 7,3 kW i poborze mocy elektrycznej tylko 1,6kW dla parametrów instalacji 0/350C; współczynnik efektywności COP dla 0/350C wynosi 4,6. Pompa ma wbudowaną sprężarkę typu Scroll (Mitsubishi Electric). Napięcie zasilania urządzenia wynosi 400 V, a jej głośność sięga 34 dB(A). Jest to kompaktowa pompa ciepła z wbudowanym 163 litrowym dwupłaszczowym stalowym zasobnikiem c.w.u., 9 kW dogrzewaczem elektrycznym, pompami solanki oraz obiegu grzewczego, w komplecie z zespołem zaworów napełniających dolnego źródła, separatorem powietrza dla dolnego źródła, filtrami dolnego i górnego źródła ciepła oraz czujnikami temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Wymiary całkowite urządzenia to 640x600x1800 mm, a jego ciężar sięga 217 kg.

Pompy TE produkowane są w zakresie od 6 do 17 kW, podłączyć do nich można zasobnik c.w.u. o pojemności od 290 dm3 do 450 dm3, dobrany specjalnie do współpracy z pompami ciepła zapewniając wyższy komfort c.w.u. Przykładowo jednofunkcyjna pompa ciepła typu woda-glikol TE 140-1 marki Junkers o znamionowej mocy cieplnej osiąga dla 0/350C wartość -14,4 kW i pobór mocy elektrycznej to tylko 3,1 kW, a współczynnik efektywności COP dla 0/350C jest równy 4,7. Ten typ pompy jest nieco lżejszy i mniejszy, niż TM 75-1, ponieważ jej wymiary wynoszą odpowiednio: 640x600x1500 mm oraz 181 kg. Pompa TE 140-1 to pompa ciepła z wbudowanym zaworem trójdrogowym do współpracy z osobnym wolnostojącym zasobnikiem, z dogrzewaczem elektrycznym o mocy 9 kW, pompami solanki oraz obiegu grzewczego, w komplecie z zespołem zaworów napełniających dolnego źródła, separatorem powietrza dla dolnego źródła, filtrami dolnego i górnego źródła ciepła oraz czujnikami temperatury zewnętrznej i wewnętrznej.

Pompy ciepła Junkers typu powietrze-woda

Dwufunkcyjna pompa ciepła typu powietrze-woda AE 100-1+ ASC160 marki Junkers to urządzenie o znamionowej mocy cieplnej 8,9kW i poborze mocy elektrycznej 2,3 kW dla parametrów instalacji +70/350. Współczynnik efektywności COP przy tych samych parametrach instalacji wynosi 3,9. Maksymalna temperatura na zasilaniu osiąga 650C (przy temp. zewn. +70C). Pompa ciepła pracuje do temperatury zewnętrznej -200C (poniżej tej temperatury pracuje sam dogrzewacz elektryczny). Urządzenie charakteryzują następujące parametry: napięcie zasilania 400 V, głośność 53 dB(A). Pompa jest wyposażona w sprężarkę Scroll (Mitsubishi Electric), graficzny regulator pogodowy REGO z czujnikiem zewnętrznym sterujący jednym obiegiem grzewczym, wyświetlacz w języku polskim, posiada możliwość sterowania pracą wbudowanego dogrzewacza elektrycznego oraz funkcję płynnego rozruchu. Rodzaj instalacji dla źródła dolnego to powietrze zewnętrzne. Wymiary całkowite urządzenia – moduł zewnętrzny. 640x820x1190 mm, a moduł wewnętrzny 615x600x1660 mm, ciężar modułu zewnętrznego wynosi 145 kg, a wewnętrznego 122 kg. Komplet stanowi moduł zewnętrzny z wbudowaną sprężarką i wentylatorem oraz moduł wewnętrzny z regulatorem pogodowym oraz z wbudowanym 163 litrowym zasobnikiem c.w.u. z płaszczem wodnym i 3-stopniowym elektrycznym dogrzewaczem o mocy 13, 5 kW, pompami obiegu ogrzewającego i obiegu c.o., oraz 12 litrowym naczyniem wzbiorczym dla instalacji c.o.

fot.: Bosch

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here