BOŚ może udzielić nawet kilkaset milionów złotych kredytów na mikroinstalacje PV


Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) liczy, że w ramach działającego już specjalnego programu może udzielić nawet kilkaset milionów kredytów na mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV) do 40 kW, poinformowali przedstawiciele banku. Wypłata kredytów ma nastąpić jednak dopiero po wejściu w życie przepisów tzw. dużego trójpaku, zawierających poziomy wsparcia dla OZE.

– Szacujemy, że udzielimy w ramach tego programu kilkaset milionów złotych kredytów na mikroinstalacje PV o mocy do 40 kW – powiedziała w rozmowie Anna Wydrzyńska-Czosnyka, doradca prezesa BOŚ.

Wcześniej, na konferencji “Fotowoltaika – Energia jutra” Jacek Pierzyński, reprezentujący BOŚ, poinformował, że bank ma już 1500 potencjalnych klientów.

– O kredyt mogą starać się mikroprzedsiębiorcy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub zamierzające ją otworzyć, a także spółki prawa handlowego – powiedziała Wydrzyńska-Czosnyka.

Według niej, choć kredyt nie jest dedykowany wyłącznie podmiotom starającym się o dotację z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na utworzenie miejsca pracy w mikroprzedsiębiorstwie (do 100 tys. zł na jedno miejsce pracy), bank spodziewa się że większość beneficjentów tego kredytu to będą osoby które uzyskają dotację z ARiMR.

– Zakładamy średnią kwotę jednego kredytu na poziomie 270 tys. zł jako koszt zakupu i instalacji urządzenia fotowoltaicznego o mocy 40 kW, który po wpłynięciu dotacji z ARiMR na konto kredytobiorcy obniży się do 170 tys. zł – wyjaśniła doradca prezesa BOŚ.

Agencja RiMR rozpoczęła przyjmowanie wniosków o dotację dla mikroprzedsiębiorców 15 kwietnia i zakończy w piątek 26 kwietnia.

Kredyt BOŚ jest przeznaczony na budowę i uruchomienie instalacji fotowoltaicznej do 40 kW mocy. Okres zwrotu tej inwestycji po uwzględnieniu przyznanej dotacji w kwocie 100 tys. zł i sprzedaży 80 proc. wyprodukowanej energii na zewnątrz po 1100 zł za MWh ma wynieść 7 lat.

Bank przyjmuje obecnie oprocentowanie tego kredytu na ok. 8,5 proc. (WIBOR6M plus marża 5 pkt proc.). Prowizja ma wynieść 3-4 proc., a okres kredytowania do 10 lat.

 

Marcin Zaremba

BOŚ może udzielić nawet kilkaset milionów złotych kredytów na mikroinstalacje PV, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here