BOŚ Bank sfinansuje budowę farmy wiatrowej na Pomorzu


Bank Ochrony Środowiska podpisał długoterminową umowę na finansowanie budowy farmy wiatrowej o mocy 40 MW na pograniczu gmin Stegna i Nowy Dwór Gdański, w województwie pomorskim. To jedna z największych transakcji w celu finansowania projektu wiatrowego w historii BOŚ Banku.

W czwartek 19 grudnia 2013 r. Bank Ochrony Środowiska podpisał umowę z Nowotną Farmą Wiatrową Sp. z o. o. na budowę farmy wiatrowej o mocy 40 MW. Biorąc pod uwagę fakt, że na koniec czerwca br. łączna moc elektrowni wiatrowych zainstalowanych w województwie pomorskim wyniosła 312 MW, park wiatrowy, w skład którego wejdzie 20 turbin typu V110, jest istotną inwestycją dla tego regionu. Turbiny zostaną dostarczone przez firmę Vestas – duńskiego potentata w branży. Cały kompleks powstanie w obrębie miejscowości Tujsk i Żelichowo, na pograniczu gmin Stegna i Nowy Dwór Gdański w województwie pomorskim.

– Inwestycja w farmę wiatrową o mocy 40 MW to kolejny projekt, który wpisuje się w strategię rozwoju BOŚ Banku i pokazuje nasze zaangażowanie w promowanie energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii. Cieszymy się, że jest to kolejna inwestycja z naszym udziałem, która przyczyni się do rozwoju regionu pomorskiego – mówi Krzysztof Telega, wiceprezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska.

– Nowotna jest trzecią z kolei farmą wiatrową budowaną przez fundusz Taiga Mistral w Polsce. Dzięki temu projektowi nasz portfel osiągnie wielkość 90 MW. Jest to drugi projekt wiatrowy współfinansowany przez BOŚ Bank. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z bankiem i mamy nadzieję na kolejne wspólne projekty w przyszłości – mówi Grzegorz Skarżyński Dyrektor Inwestycyjny w Grupie Taiga Mistral.

Nowotna Farma Wiatrowa Sp. z o. o., z która podpisała umowę z BOŚ Bankiem, to zarejestrowana w 2008 r. spółka celowa, powołana do budowy farmy wiatrowej w obrębie Tujska i Żelichowa. Udziałowcami spółki są fundusze private equity inwestujące w projekty związane z energetyką wiatrową. Dzięki finansowaniu z BOŚ Banku, firma ta postawi w w ww. obszarze 20 turbin o mocy 2,00 MW każda. Zakończenie prac planowane jest na 31.12.2014 r.

Redakcja reo.pl
 

Farma wiatrowa, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here