Bloomberg NEO: OZE rosną w siłę


Inwestycje w OZE będąstanowić niemal trzy czwarte z 10 bln dol., jakie świat przeznaczy na nowetechnologie wytwarzania energii do roku 2040 – wynika z raportu New EnergyOutlook Bloomberga. Będzie to możliwe dzięki szybkiemu spadkowi kosztów energetykisłonecznej i wiatrowej oraz rozwijającym się technologiom magazynowaniaenergii.

Zdaniem autorów raportu Bloomberga energetykę niedalekiejprzyszłości zdominują źródła słoneczne i wiatrowe. Już teraz energia słoneczna jestco najmniej tak tania jak węgiel w Niemczech, Australii, USA, Hiszpanii i weWłoszech, a do 2040 r. jej koszty spadną jeszcze o 66 proc. Szybko taniejąrównież technologie wiatrowe, zwłaszcza offshore.

– Tegoroczny raport pokazuje, że zazielenienia światowego systemu elektroenergetycznego jest nie do pokonania dzięki szybkiemu spadkowi kosztów energii słonecznej i wiatrowej oraz rosnącej roli baterii, w tym pojazdów elektrycznych, w równoważeniu podaży i popytu – powiedział Seb Henbest, główny autor New Energy Oultook 2017.

W rosnącym udziale OZE w światowej energetyce dużą rolę będąodgrywać magazyny energii – ich rosnące możliwości sprawią, że energetykaodnawialna będzie konkurować z gazem ziemnym w zapewnieniu elastyczności systemu.

Biliony na OZE

Inwestycje w energetykę odnawialną będąstanowić niemal trzy czwarte z 10,2 bln dol., jakie świat przeznaczy na nowetechnologie wytwarzania energii do roku 2040. W tym na energetykę słoneczną przypadnie 2,8 bln, a wiatrową – 3,3 bln dol., co w sumie stanowić będzie 48% zainstalowanej na świecie mocy produkcyjnych i 34% energii elektrycznej w 2040 r., Obecnie jest to zaledwie 12 i 5%.

Więcej OZE,mniejsze zapotrzebowanie na węgiel

Do 2040 r. instalacje fotowoltaiczne na dachu będą stanowiłyaż 24% energii elektrycznej w Australii, 20% w Brazylii, 15% w Niemczech, 12% wJaponii i 5% w Stanach Zjednoczonych i Indiach. To w połączeniu ze wzrostemdużych ilości energii ze źródeł odnawialnych zmniejszy zapotrzebowanie na energięz konwencjonalnych elektrowni.

Mniejszy popyt, taniejące OZE oraz i zastępowanie węglagazem ziemnym spowodują spadek zużycia tego paliwa kopalnego w Europie o 87proc. do 2040 r. Jednak sam gaz według raportu Bloomberga będzie jedyniepaliwem przejściowym wspomagającym sieć energetyczną w momentach największego zapotrzebowaniana energię.

 

REO.pl
fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here