Bioniczny liść przekształci energię słońca w płynne paliwo

Naukowcy z Harvardu opracowują metodę przekształcania energii słonecznej na paliwo płynne przy pomocy bakterii.
 

Zespół naukowców z różnych instytutów i wydziałów Uniwersytetu Harvarda od 2011 r. pracuje nad projektem bionicznego liścia, który przekształci energię słoneczną w płynne, możliwe do przechowywania, paliwo ciekłe. Marzeniem naukowców jest doprowadzenie do stworzenia w przyszłości stacji paliwowej, która sama wytwarzałaby paliwo potrzebne samochodom na miejscu.

Sztuczny liść jest wykonany z tanich i łatwo dostępnych materiałów. Zasada jego działania polega na wytworzeniu tlenu i wodoru w procesie elektrolizy. I tu do tej pory kończyły się prace naukowców. Nie byli oni jednak usatysfakcjonowani – wodór jest niebezpieczny i trudno go transportować. Postanowili więc pójść o krok dalej.Do pracy zaangażowali bakterie Ralstonia eutropha (Ralstonia metallidurans), dla których wodór, wraz z dwutlenkiem węgla pobranym z powietrza, stanowi pokarm. Są to organizmy, które mogą żyć i rozwijać się nawet bardzo toksycznym środowisku. Ich zaletą jest również to, że mają naturalną tendencję do tworzenia w procesach metabolicznych złożonych związków węgla. Naukowcy nauczyli się już tak modyfikować te bakterie, aby jako efekt uboczny produkowały też izopropanol. Z kolei ten organiczny związek to najprostszy alkohol drugorzędowy, tani zamiennik etanolu, stosowany np. w poligrafii. Można mieszać go z wodą i stosować jako dodatek do paliw. Ta obmyślona przez naukowców droga od promienia słonecznego do ciekłego paliwa wydaje się może dość skomplikowana i na pewno wymaga jeszcze dopracowania, ale jest pomysłem niezwykle obiecującym. Badaczom z Uniwersytetu Harvarda udało się obecnie osiągnąć ok. 1 proc. efektywność przekształcania energii słonecznej w paliwo w tym procesie. Teraz chcą spróbować podbić ten wynik do 5 proc. Co ciekawe, tę samą zasadę działania można wykorzystać do produkcji małych ilości witamin. 

Prace zostały opisane w lutowym numerze czasopisma “PNAS” (Proceedings of the National Academy od Sciences of the United States of America).

źródło: Science Daily 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here