Biogazownia w Giżynie ruszy latem

Jeszcze w tym roku zacznie działać pierwsza biogazownia w powiecie drawskim, zlokalizowana w Giżynie, koło Kalisza Pomorskiego

Zyskiem ma być nie tylko energia, ale też mniejsze uciążliwości zapachowe z fermy świń. Wykonawcą inwestycji o wartości około 15 mln zł jest konsorcjum, w którym wiodącą jest firma Rem-Bud z Człuchowa. Instalacja budowana w Giżynie jest ósmą biogazownią należącą do spółki Poldanor.

Oprócz biogazowni Poldanoru w Polsce pracuje zaledwie kilka tego typu instalacji. Wytwarzają z gnojowicy tzw. biogaz będący mieszaniną metanu, dwutlenku węgla i innych gazów występujących w śladowych ilościach. Powstający w ten sposób gaz wykorzystywany jest jako źródło energii odnawialnej. Natomiast gnojowica po przeróbce w biogazowni staje się cennym nawozem.

W Giżynie prace budowlane są na półmetku – mówi Joanna Ekert, pracownica Poldanoru. – Aktualnie firma oczekuje na dostawę silnika gazowego o mocy 1063 kWe, który będzie instalowany w budynku technicznym. Jego stan surowy został już zamknięty.

Obecnie trwają prace przy instalacjach wewnątrz budynku. Jak mówi Joanna Ekert, rozruch technologiczny biogazowni zaplanowany został na przełom czerwca i lipca. Natomiast oddanie  obiektu do użytku Poldanor planuje na koniec wakacji.

W gminie Kalisz Pomorski inwestycja spotkała się z akceptacją miejscowych władz. Nie było protestów mieszkańców. Burmistrz Michał Hypki zadeklarował nawet chęć dalszej współpracy w zakresie budowy drugiej biogazowni.

Na fermie w Giżynie jest stado podstawowe liczące 1.500 macior. Biogazownia bazować będzie na wytwarzanej przez nie gnojowicy i na kiszonce z kukurydzy. Instalacja będzie produkowała 1 MW energii elektrycznej, która będzie wykorzystywana do procesów technologiczbych na fermie i do ogrzewania budynków. Nadmiar energii – około 70 proc. – odprowadzany będzie do sieci energetycznej.

Dzięki przeróbce gnojowicy w zamkniętej instalacji, mają się zmniejszyć uciążliwości zapachowe, na które czasem skarżyli się mieszkańcy okolicznych domów. Zmniejszy się również emisja gazów odprowadzanych do atmosfery.

Redakcja reo.pl

źródło: gk24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here