Biogaz z oczyszczalni ścieków zasili aquapark


W Tychachzakończyła się budowa ponad 6-kilometrowego rurociągu, który połączył miejscowąoczyszczalnię ścieków z powstającym w tym mieście aquaparkiem. Będzie topierwszy taki obiekt Polsce, zasilany w energię biogazem uzyskiwanemu woczyszczalni.

“Budowasześciokilometrowego rurociągu, który połączył Wodny Park Tychy z tyskąoczyszczalnią, trwała osiem miesięcy. Teraz pozostają już tylko odbiory końcowei za kilka tygodni do naszego parku wodnego popłynie ekologiczny biogaz. Będzieto pierwszy tego typu obiekt zasilany tego rodzaju ekologicznym źródłemenergii” – poinformował prezes Regionalnego Centrum GospodarkiWodno-Ściekowej w Tychach, inwestora aquaparku, Zbigniew Gieleciak.

Tyskaoczyszczalnia ścieków jest jedyną samowystarczalną energetycznie oczyszczalniąw Polsce i jako jedna z pierwszych wykorzysta możliwości energetyczne biogazu nataką skalę. Nowy rurociąg – najdłuższy przeznaczony dla biogazu – to równieżpierwsze w Polsce wdrożenie nowatorskiej technologii w przesyle surowca,pozwalającej na natychmiastowe wykrywanie uszkodzeń dzięki stałemumonitorowaniu procesów zachodzących w sieci przesyłowej.

Wykorzystanydo budowy materiał, m.in. zastosowanie specjalnej warstwy aluminium, umożliwimonitoring przesyłu gazu i ma uniemożliwiać ewentualne wycieki. Ponadto,inteligentny system raportujący stan techniczny rur i przewodów, pozwoli naszybkie i dokładne sygnalizowanie awarii. Możliwe będzie także równoczesneprzesyłane biogazu oraz danych w dwóch równoległych przewodach światłowodowych.

Biogaz,wytwarzany w tyskiej oczyszczalni z osadów ściekowych i innych odpadów, pouszlachetnieniu zostanie zamieniony w energię dzięki bioelektrociepłowni,wyposażonej w dwa generatory o mocy elektrycznej 400 kW każdy oraz kocioł doprodukcji ciepła.

Zasilanieaquaparku biogazem to pierwsze takie rozwiązanie w Polce. Dzięki niemu kosztyutrzymania obiektu mają być o kilkadziesiąt procent niższe niż w typowym parkuwodnym, zasilanym energią z sieci. Konieczność zakupu ciepła oraz energiielektrycznej z sieci ciepłowniczej i energetycznej będzie ograniczona dominimum. Możliwe okresowe nadwyżki w produkcji prądu i ciepła będą odpowiedniozagospodarowywane.

Budowanykosztem ponad 90 mln zł Wodny Park Tychy ma zostać otwarty na przełomietrzeciego i czwartego kwartału przyszłego roku roku. Przedstawiciele inwestorazapewniają, że prace budowlane weszły w decydującą fazę – bryła głównegoobiektu została zamknięta, na ukończeniu jest montaż zewnętrznej elewacji.Wewnątrz zamontowano już m.in. zawieszoną w powietrzu kładkę linową, basen zruchomym dnem, przepuszczającą promienie słoneczne folię ETFE oraz agregatyprądotwórcze.

Praceprowadzono również w zakresie rozprowadzania instalacji centralnego ogrzewaniaw budynku oraz ciągu wentylacji wieży zjeżdżalni. Ukończono montaż instalacjiogrzewania podłogowego, a pod basenami zamontowano centrale wentylacyjne i opomiarowanieinstalacji. Wewnątrz obiektu na ukończeniu jest strefa saun i grota śnieżna,gotowe są szatnie i natryski. Widać już miejsca, gdzie znajdzie się symulatorsurfingu i wydzielona przestrzeń edukacyjna. Gotowe są niecki basenowe orazsystemy instalacyjne związane z technologią wody basenowej.

Wodny ParkTychy powstaje w południowej części miasta. Jego kubatura wyniesie 109 tys. msześc., powierzchnia użytkowa 16 tys. m kw., z czego 1,7 tys. m kw. topowierzchnia basenów – w strefach sportowej i rekreacyjnej (z tego 400 m kw. tobaseny zewnętrzne). Według wcześniejszych założeń obiekt odwiedzi ok. 300 tys.osób rocznie. Będzie to czwarty park wodny w aglomeracji katowickiej. Innedziałają już w Tarnowskich Górach, Dąbrowie Górniczej oraz Rudzie Śląskiej.

PAP

fot. Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here