Bioenergia szkodliwa dla środowiska – uważają organizacje apelujące o wykreślenie jej z dyrektywy o OZE

Ponad 110 grup z 45 krajów wspólnie domaga się, by wykluczyć bioenergię z kolejnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii Unii Europejskiej. Apel ten został wysłany w ramach konsultacji nowej dyrektywy, mającej zacząć obowiązywać od roku 2020.

Obecnie bioenergia stanowi już około dwie trzecie energii sklasyfikowanej przez UE jako odnawialna. Według organizacji domagających się wykluczenia bioenergii z dyrektywy, palenie drewna przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza.

 

“Unia Europejska twierdzi, że realizuje ambitną politykę klimatyczną i chce redukować emisję CO2. Jednak przeświadczenie to opiera się na fałszywej przesłance, że wielkoskalowa bioenergia jest węglowo neutralna” – napisały organizacje, podkreślające, że jest to nieprawda.

„Mamy coraz więcej dowodów naukowych na to, że obecna polityka unijna uznająca bioenergię za OZE, wyrządziła ogromne szkody dla ludzi, lasów i klimatu. Bioenergia przemysłowa nie jest odnawialna, ponieważ zasoby biomasy nie odtwarzają się tak szybko, jak są użytkowane” – zauważają autorzy apelu.

REO.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here