Bio-Bug samochód napędzany biogazem


Wykorzystywanie biogazu do celów energetycznych ma miejsce od lat, jednak zastosowanie go do napędzania silnika samochodowego nie jest popularne. Na ulice Wielkiej Brytanii wyjechał niedawno pierwszy taki samochód osobowy.
Wyprodukowaniem auta zajął się niemiecki koncern Volkswagen. Został on stworzony na wzór popularnego “Garbusa”, jednak jako ekologiczna wersja.
Paliwo, które napędza Bio-Buga, to przetworzone ścieki komunalne. Według inżynierów wystarczy tylko oczyścić, a następnie uszlachetnić przetworzone odpady, a będą nadawały się do nowoczesnych silników spalinowych.
Napęd został zaprojektowany przez firmę GENeco. Samochód jest wyposażony w dwulitrowy silnik. Cały mechanizm działa w ten sposób, że podczas ruszania pojazdu jest on napędzany tradycyjnym paliwem, ale w momencie nagrzania się silnika automatycznie system przełącza napęd na pobór biogazu. Według wyliczeń, na przejechanie jednego kilometra Bio-Bug potrzebuje 8,5 metra sześciennego gazu. Jego maksymalna prędkość to 183 km/h.
Co ciekawe, samochód, choć napędzany przetworzonymi nieczystościami nie wytwarza nieprzyjemnych zapachów.
Kiedy słyszy się po raz pierwszy o “Bio-Bug”, ludzie się uśmiechają i mówią “fuuuuj”. Tak czy inaczej, mam nadzieję, ze wszyscy uświadomią sobie, że to jest dokładnie taki rodzaj innowacji, jakiej potrzebujemy, by nasz świat był bardziej zrównoważony – i że ci, którzy są bezpośrednio zaangażowani, będą dumni, że codziennie dają mały, ale istotny wkład w ten projekt – powiedział Jonathon Porritt, szef i założyciel non-profitowej organizacji Forum for the Future, zajmującej się ekorozwojem.
Wykorzystywanie biogazu do podobnych celów jest znane także w innych regionach świata. Stolica Norwegii – Oslo najpóźniej do 2020 roku będzie miała środki komunikacji miejskiej w 100 proc. wolne od paliw kopalnych. W Szwecji już ponad 11 i pół tysiąca pojazdów napędzanych jest biometanem z oczyszczalni ścieków. Taką technologię w autobusach chce wykorzystać też Polska.

źródło: gramwzielone.pl

fot.: sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here