Maciej Olbrych: Bezpieczne bankowanie

Możliwe w każdym miejscu.

Bezpieczne bankowanie – zastanawiacie się Jak to się robi? A pamiętacie film Andrzeja Kondratiuka? Słynna scena na Kasprowym Wierchu. Zdzisław Maklakiewicz, podający się za obeznanego w świecie reżysera, zapytany o umiejętność jazdy na nartach odpowiada: Są rzeczy, które robię lepiej, inne gorzej, a to akurat robię nieźle.

Nieźle. Trzeba przyznać, że polska bankowość mobilna się wyjątkowo udała. Czasy, w których wyjście do banku wiązało się z czekaniem w niekończącej się kolejce minęły. Polski sektor bankowy jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Działające na polskim rynku banki wprowadzają coraz nowsze technologie. Stworzony nad Wisłą innowacyjny system płatności Blik z powodzeniem konkuruje z Android Pay. A najbardziej budujący jest fakt, że ta innowacyjność zawitała na dobre w naszych domach, komputerach, telefonach. Według badań ponad 14 milionów Polaków aktywnie korzysta z bankowości internetowej, a ponad pięć milionów ma zainstalowaną w smartfonie aplikację swojego banku. Kochamy bankować. Tak żarliwą miłością można się jednak sparzyć. Jak temu zapobiec?

Kupuj na stronach, którym ufasz
Stara babcina rada nie rozmawiaj z nieznajomymi przeniesiona w XXI wiek. Wybierając popularne marki nie tylko wiesz, co zyskujesz pod względem jakości i ceny, ale także masz pewność, że za dobrze znaną firmą stoją solidne zabezpieczenia.

Płać kartą kredytową i korzystaj z serwisów płatniczych
Jeżeli płacić, to nie indywidualnie. Jak się zadłużyć, to tylko we dwóch – że tak sparafrazuję znaną piosenkę. Karta kredytowa nie jest powiązana ze środkami, które faktycznie posiadasz. To zdejmuje z ciebie część ryzyka i w razie próby oszustwa możesz liczyć na wsparcie banku. Podobnie jest z serwisami płatniczymi takimi jak PayPal, czy PayU. Działają one na zasadzie pośrednika. Ty dostarczasz płatność, a oni przekazują ją sprzedawcy. Twoje dane bankowe zawsze pozostają niewidoczne. W przypadku, gdy towar do ciebie nie dotrze możesz liczyć na zwrot pieniędzy. Dobrze mieć takiego partnera – wespół w zespół, by hackera żądze moc móc zmóc.

S is for Safety
Korzystając ze stron internetowych, upewnij się, że przed adresem URL widnieje symbol kłódki. Https to internetowy protokół bezpieczeństwa, opracowany przez Netscape. System szyfruje informacje, dzięki czemu dane pozostają prywatne i chronione. Nawiasem mówiąc, s w https oznacza bezpieczny. Strzeżonego Pan Bóg strzeże.

Uważaj na nieprawdopodobne okazje
Jeżeli coś jest zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe to najprawdopodobniej tak jest. Nie daj się nabrać na atrakcyjne oferty przedmiotów i usług w wyjątkowo niskich cenach. To częsty zabieg cyber-oszustów. Okazja czyni złodzieja, a złodziej czyni okazje.

Robiąc zakupy w internecie nie korzystaj z Hot Spotów
Publiczne Wi-Fi w sklepach, restauracjach, na lotniskach itp, nie są bezpiecznym źródłem internetu. Jeżeli chcesz chronić swoje dane, w tych miejscach lepiej korzystać z połączenia dostarczonego przez twojego operatora komórkowego.

Przestrzegaj tych kilku zasad, aby przy tak dynamicznym rozwoju i zmieniającym się formom płatności, zawsze mieć dodatni bilans szczęść i nieszczęść. Technologia pozwala nam powrócić do prawdziwego znaczenia słowa bank (wł. banco czyli ława, na której liczono pieniądze). Usiądź na ławce w swoim ulubionym parku i bankuj do woli. W końcu jesteś mobilny.