Będzie skarga do KE ws. złej jakości powietrza w Polsce


Organizacje ClientEarth, Miasto jest Nasze i AkcjaDemokracja złożą skargę do Komisji Europejskiej ws. złej jakości powietrza wPolsce – zapowiedzieli ich przedstawiciele. Resort środowiska uważa, że skarganie rozwiąże problemu, a w walce ze smogiem jest potrzebna współpraca.

 

Organizacje te alarmują, że stężenia rakotwórczegobenzo(a)pirenu przekraczają dopuszczalne normy 5-7 – krotnie.

 

Mecenas Agnieszka Warso-Buchanan z Fundacji ClientEarthPrawnicy dla Ziemi tłumaczyła na piątkowej konferencji prasowej, że skarga jestzwiązana z naruszeniem przez polskie władze obowiązków związanych z obniżaniempoziomu benzo(a)pirenu w powietrzu.

 

Wyjaśniła, że zgodnie z prawem UE od 31 grudnia 2012 r.stężenie niebezpiecznego dla zdrowia benzo(a)pirenu nie powinno przekraczaćśredniorocznie 1 nanograma na metr sześcienny. W Polsce – jak wskazała – testężenia są przekraczane średnio pięcio-, siedmiokrotnie. Jak mówiła,zanieczyszczenie benzo(a)pirenenem jest spowodowane przede wszystkim paleniem windywidulanych kotłach paliwami stałymi, szczególnie np. mułami węglowymi, atakże odpadami komunalnymi.

 

Z analizy ClientEarth przeprowadzonej na podstawie danych zwojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska wynika, że tylko w dwóch strefach- w Olsztynie i Koszalinie – stężenia benzo(a)pirenu nie występują. Napozostałym obszarze normy stężeń są przekraczane i to znacznie. “Na DolnymŚląsku na niektórych stacjach te przekroczenia norm osiągają poziom nawetpiętnastokrotny” – podkreśliła Warso-Buchanan. Lepiej nie jest też wŁodzi.

 

ClientEarth, Miasto jest Nasze oraz Akcja Demokracjazachęcają do podpisywania petycji pod skargą do KE. Zbierane mają być one przeztydzień (na stronie Akcja Demokracja) i zgodnie z zapowiedzią złożone 17 lutegow przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie.

 

W opinii resortu środowiska skarga na Polskę do instytucjizagranicznych nie rozwiąże problemu. “Wiele racjonalnych postulatówpodnoszonych w dyskusji nt. smogu zostało zauważonych. Natomiast kierowanieskargi do Komisji Europejskiej na Polskę pokazuje brak dobrej woli wewspółdziałaniu na rzecz poprawy jakości powietrza ze strony tychorganizacji” – napisał w stanowisku rzecznik Ministerstwa Środowiska PawełMucha. Dodał, że w walce ze smogiem jest konieczna współpraca, a rząd pracujenad rozwiązaniami prawnymi, które mają pomóc w walce z zanieczyszczeniamipowietrza.

 

Rzecznik przyznał, że zanieczyszczenia benzo(a)pirenemwystępuje w większości stref w Polsce, ale są punktowe.

 

Michał Boroń / PAP

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here