Będzie inicjatywa legislacyjna dotycząca ciepła z OZE


Na początku roku środowisko producentów urządzeń grzewczych wystąpi z inicjatywą legislacyjną dotyczącą ustawy o energii odnawialnej dla ciepła – zapowiedział Janusz Starościk, prezes SPIUG. To konsekwencja niemal całkowitego pominięcia ciepła z OZE w projekcie ustawy.

– W Polsce mamy ok. 12 mln gospodarstw domowych, a 85 proc. energii zużywanej w gospodarstwie domowym to ciepło, a nie energia elektryczna – powiedział Janusz Starościk, prezes Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG), podczas debaty organizowanej przez Polską Radę Koordynacyjną Odnawialnych Źródeł Energii.

Tymczasem w najnowszym projekcie ustawy o OZE ciepło występuje jedynie w na początku, w definicjach, i na końcu, w rozdziale poświęconym certyfikacji instalatorów, która w praktyce dotyczy przede wszystkim montażu pomp ciepła i kolektorów słonecznych.

W pominięciu ciepła z OZE w projekcie ustawy Janusz Starościk dostrzega jednak możliwość lepszego zaprojektowania systemu wsparcia dla tego sektora.

– Wzorem Niemiec czy Szwajcarii chcielibyśmy wystąpić z inicjatywą legislacyjną dotyczącą ustawy o energii odnawialnej dla ciepła. Wtedy faktycznie można by się skupić na instrumentach wsparcia – powiedział prezes SPIUG.

Podkreślił jednak, że branża nie liczy na niekończące się wsparcie. – Instrument wsparcia dla energetyki odnawialnej nie może być celem samym w sobie, ale ma służyć rozwojowi tej energetyki – czyli powinien dać zarobić, zapewnić stabilny rozwój i w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo energetyczne państwa. (…) Nie jestem zwolennikiem wsparcia ponad miarę, to powinien być tzw. trigger effect. Pewne wsparcie spowoduje to, że pieniądze włożone przez państwo np. w postaci jakiejś ulgi podatkowej wrócą w zwielokrotniony sposób do budżetu – mówił prezes SPIUG.

Przykładem może być według Janusz Starościka efekt wdrażania programu wsparcia dla instalacji kolektorów słonecznych realizowany przez NFOŚiGW. Pierwotnie na dotacje do kredytów przeznaczonych było 300 mln zł, a lipcu tego roku zwiększono tę kwotę do 450 mln zł.

– W ciągu dwóch lat trwania tego projektu – od sierpnia 2010 roku – zamontowano w oparciu o ten system wsparcia ponad 200 tys. m kw. kolektorów słonecznych. Dofinansowanie do kredytu wynosi 45 proc., zatem inwestorzy dokładali do tego swoje pieniądze, a więc w jakiś sposób przez podatki dochodowe, przez VAT te pieniądze wracały do budżetu państwa – podkreślał prezes SPIUG.

Środowisko producentów urządzeń grzewczych zamierza wystąpić z inicjatywą legislacyjną dotyczącą osobnej ustawy o energii odnawialnej dla ciepła na początku przyszłego roku.

 

Redakcja reo.pl
 

Janusz Starościk, prezes SPIUG, fot. Effective PR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here