Będą zmiany w Traktacie Karty Energetycznej


Podczas wtorkowej Konferencji Karty Energetycznej, odbywającej się w Warszawie, uczestnicy zdecydowali o konieczności dostosowania umowy do obecnej sytuacji sektora energii na świecie – informuje PAP.

Według Urbana Rusnaka, sekretarza generalnego Karty Energetycznej w ciągu ostatnich 20 lat zmieniło się pojęcie bezpieczeństwa energetycznego, co trzeba uwzględnić, podobnie jak kwestie uwzględnić zmiany mapy produkcji, konsumpcji i przesyłu energii.

Traktat, który powstał z myślą ułatwienia kontaktów między Wspólnotą Europejską a krajami poradzieckimi, obecnie może posłużyć do stworzenia platformy globalnego zarządzania energią, współpracy nie tylko pomiędzy rządami, ale też między rządami a firmami energetycznymi – informuje PAP.

Traktat Karty Energetycznej został podpisany w 1994 r., jako prawnie wiążący dokument do politycznej deklaracji, jaką była podpisana w 1991 r. Europejska Karta Energetyczna. Traktat Karty Energetycznej (TKE) został podpisany przez 51 państw z Europy i Azji (w imieniu ówczesnych Wspólnot Europejskich podpis złożyła Komisja Europejska). Dokument ten był platformą kontaktów pomiędzy państwami Unii Europejskiej, a krajami byłego ZSRR i Europy Środkowej. Rola Traktatu w dalszym ciągu pozostaje bardzo znacząca. Rosnąca współzależność pomiędzy państwami eksportującymi a importującymi surowce energetyczne powoduje, że wielostronne reguły zapewniają zrównoważony rozwój oraz skuteczne ramy dla współpracy międzynarodowej w obszarze energetyki.

 

Redakcja reo.pl

źródło: cire.pl za PAP, MG

fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here