Barack Obama nie chce finansować węgla


Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych zapowiedział podjęcie działań zmierzających do zaprzestania wspierania elektrowni węglowych. Decyzja ta wpisuje się w ekologiczną wizję energetyki Baracka Obamy.

 

Jak informuje serwis NationalJournal.com, już w sierpniu Agencja Ochronny Środowiska przygotowała projekt przepisów, które mają na celu istotne zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, co – jak się przewiduje – w efekcie zamrozi budowę nowych elektrowni węglowych. Administracja Baracka Obamy chce zaprzestać publicznego wsparcia dla budowy kolejnych elektrowni opalanych węglem również za granicą. Decyzja ta wpisuje się w prowadzoną przez amerykański rząd walkę ze zmianami klimatu.

 

USA posiadają więcej głosów przy zatwierdzaniu projektów finansowanych przez Bank Światowy i inne globalne instytucje finansowe niż jakikolwiek inny kraj, dzięki czemu – przy wsparciu innych krajów – mogą całkowicie zablokować finansowanie publiczne dla każdego nowego projektu węglowego.

 

Z wypowiedzi prezydenta Obamy wynika, że jego ambicją jest zachęcenie energetyki do bardziej ekologicznych inwestycji, takich jak odnawialne źródła energii czy gaz ziemny, który emituje o połowę mniej zanieczyszczeń niż węgiel. Decyzja Departamentu Skarbu ma podziałać „odstraszająco” na prywatnych inwestorów, którzy chcieliby wciąż inwestować w energetykę węglową.

 

Redakcja reo.pl
 

fot. KFleming/sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here