Banki wciąż pożyczają najbrudniejszym firmom


Jak wynika z corocznego raportu „Banking of Climate Change”,37 największych banków w Europie, USA, Azji, Kanadzie i Australii w samym tylkoroku 2016 zainwestowało 87 mld dol. w paliwa kopalne.

„Banking of Climate Change” to przygotowana przez organizacje z całegoświata analiza zaangażowania prawie 40 największych światowych banków wfinansowanie projektów w sektorze paliw kopalnych na całym świecie w ostatnichlatach. Z najnowszego wydania wynika, że największe banki nadalnapędzają zmiany klimatu poprzez finansowanie inwestycji w najbardziejszkodliwe paliwa kopalne. Mimo że w 2016 roku stwierdzono spadek tychinwestycji, banki nadal finansują je na skalę, która w szybkim tempiedoprowadzi do przekroczenia poziomu emisji pozwalającego utrzymać wzrosttemperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza, jak zakłada porozumienie paryskie.

W 2014 roku banki przeanalizowane w raporcie zainwestowały92 mld dol. w najbardziej szkodliwe paliwa kopalne, w 2015 roku ta suma wzrosłado 111 mld. W ubiegłym roku mieliśmy po raz pierwszy do czynienia ze znaczącym,aż 22-proc. spadkiem, jednocześnie nadal wiadomo, że aby utrzymać katastrofalnywzrost temperatury tylko na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza, należy całkowiciewycofać się z wydobycia wysoce emisyjnych paliw a banki powinny wdrożyćpolityki przeciw finansowaniu powyższych – podkreśla Fundacja „Rozwój TAK –Odkrywki NIE”, współpracująca przy opracowywaniu raportu.

Raport skupia się na finansowaniu najbardziej wysoceemisyjnych, ryzykownych finansowo i szkodliwych dla środowiska inwestycji wsektorze paliw kopalnych. Jest to finansowanie tzw. ekstremalnego wydobyciaropy (piaski bitumiczne, Arktyka, wydobycie z głębokiego dna morskiego),wydobycia węgla, energetyki opartej na węglu i eksportu gazu ziemnego.

– Finansowanie firm, które otwierają nowe kopalnie węglowe ioparte na węglu elektrownie, czy planują takie projekty w przyszłości, stoi wcałkowitej sprzeczności z nauką o zmianach klimatu. To tylko kwestia czasukiedy na całym świecie wspólnoty dotknięte skutkami zmian klimatu zacznądziałania prawne nie tylko przeciw firmom prowadzącym działania oparte na węgluale też przeciw bankom, które te działania finansują – mówi Kuba Gogolewski, zFundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.

Raport został przygotowany przez organizacje BankTrack,Sierra Club, Oil Change International i Rainforest Action Network, wewspółpracy m.in. z Fundacją „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.

Raport „Banking of Climate Change”

 

REO.pl
fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here