B. Szydło: rząd zajmie się problemem smogu 17 stycznia


17 stycznia problemem smogu zajmie się rząd; KomitetEkonomiczny Rady Ministrów został zobowiązany do wypracowania rozwiązań -poinformowała w poniedziałek wieczorem na Twitterze premier Beata Szydło.

 

W poniedziałek wieczorem premier Beata Szydło opublikowałana Twitterze pismo, w którym zwraca się do przewodniczącego KERM, wicepremieraMateusza Morawieckiego – “w związku z zaistniałym zagrożeniem związanym zwysokim stężeniem zanieczyszczeń powietrza (smogiem) na znacznym obszarzekraju” – “o wprowadzenie pod obrady najbliższego KomitetuEkonomicznego Rady Ministrów tej kwestii w celu przygotowania stosownychrekomendacji dla Rady Ministrów na 17 stycznia 2017 r.”.

 

O tym, że kwestia czystości powietrza w kraju ma być tematemnajbliższego posiedzenia Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, premierpoinformowała już wcześniej na konferencji prasowej.

 

Jak tłumaczyła Beata Szydło, chodzi o to, aby”najbliższe posiedzenie tego komitetu było poświęcone właśnie kwestiiczystości powietrza w Polsce, bezpieczeństwa z tym związanego i zdrowiaPolaków”. “Myślę, że w najbliższym czasie będę państwa mogłapoinformować, jakie działania konkretne zostaną podjęte przez rząd, ponieważ -tak jak wcześniej powiedziałam – na najbliższym posiedzeniu KERM ta kwestiazostanie przedstawiona, omówiona i zostaną przedstawione rządowirekomendacje” – dodała.

 

W poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ)poinformował, że średnie dobowe stężenie pyłu PM10 przekraczające poziominformowania wynoszący 200 mikrogramów na m sześc. zarejestrowano w niedzielę wJaśle, Nowej Rudzie, Zdzieszowicach, Krakowie, Skawinie, Kielcach, Nowinach,Nowym Targu, Otwocku i Piotrkowie Trybunalskim.

 

Natomiast przekroczenie poziomu alarmowego (czyli średnio nadobę 300 mikrogramów na m sześc.) zanotowano w niedzielę w Radomsku, Rybniku,Żywcu, Zabrzu, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim.

 

Według GIOŚ smog jest wynikiem niesprzyjających warunkówmeteorologicznych: bezwietrznej pogody, braku opadów i niskich temperaturpowietrza, a także powiązanej z nimi emisji spalin z indywidualnych kotłówgrzewczych oraz kominków w środkowej i południowej Polsce.

 

Według GIOŚ poprawy jakości powietrza można spodziewać się odśrody.

 

“Znacząca poprawa jakości powietrza jest spodziewanawraz we wzrostem prędkości wiatru sprzyjającej rozprzestrzenieniu sięzanieczyszczeń od 11 stycznia (godz. 3-6 rano). Około godz. 12 w środę nawiększości obszaru kraju będzie dominował wiatr o prędkości 5-8 m/s, w tymsamym czasie na północy i na zachodzie kraju będzie występował wiatr oprędkości 8-11 m/s, a nawet w województwie dolnośląskim miejscami będziewystępował wiatr z prędkością do 14 m/s, co powinno znacząco obniżyć stężeniazanieczyszczeń” – podał w komunikacie GIOŚ.

 

Z powodu smogu kilka miast w Polsce zrezygnowało zpobierania opłat za przejazdy komunikacją miejską.

PAP

fot. Piotr Drabik/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here