B. Szydło: górnictwo musi być doinwestowane


Polskie górnictwo musi być doinwestowane i nowoczesne – powiedziała Beata Szydło w piątek w Libiążu (woj. małopolskie). Premier stwierdziła, że dzięki wspólnemu działaniu rządu i strony społecznej uda się stworzyć dla polskiego górnictwa dobrą perspektywę.

Szefowa rządu odwiedziła w piątek rano świętujących 4 grudnia Barbórkę górników z należącego do spółki Tauron Wydobycie Zakładu Górniczego Janina w Libiążu.

– Dzisiaj, mówiąc o górnictwie, musimy pamiętać też, że niełatwy czas przed polskim górnictwem, ale ja wierzę w to głęboko, że wspólnie przy działaniach rządu, państwa, strony społecznej, górników, uda się stworzyć dla polskiego górnictwa dobrą perspektywę. Bo polska gospodarka potrzebuje górnictwa, a polskie górnictwo musi się rozwijać, musi być doinwestowane, musi być nowoczesnym górnictwem, bo taki dzisiaj jest świat – podkreśliła Szydło.

– Jeżeli myślimy i mówimy o rozwoju, musimy też myśleć właśnie o rozwoju tego nowoczesnego górnictwa. I wierzę w to głęboko, że ten plan uda się zrealizować, bo jest w tej chwili naprawdę ku temu dobry klimat. Jest ku temu ogromna determinacja tych ludzi, którzy podjęli się odpowiedzialności za branżę górniczą w polskim rządzie i jest też ogromna determinacja właśnie was wszystkich, którzy z górnictwem jesteście państwo związani – mówiła premier do zgromadzonych na mszy barbórkowej.

– Potrzebujemy polskiej, szybko rozwijającej się gospodarki, a ta gospodarka potrzebuje polskiego górnictwa. To jest dzisiaj najistotniejsze, byśmy umieli się w tej ważnej sprawie porozumieć, żebyśmy umieli znaleźć drogę, którą powinno pójść górnictwo razem z energetyką, bo trzeba te branże łączyć – powiedziała szefowa rządu.

Podkreśliła przy tym, że Libiąż to akurat miejsce, gdzie górnictwo łączy się bardzo mocno z energetyką i jest przykładem, że “takie połączenie jest drogą w dobrym kierunku”. Życzyła też zgromadzonym wiele szczęścia, błogosławieństwa Bożego i opieki św. Barbary, “mieszkańcom Libiąża, żeby jeszcze długo mogli cieszyć się wspaniale rozwijającą się kopalnią Janina, (…) górnikom, żeby każdy zjazd na dół kończył się szczęśliwym wyjazdem”.

Zakład Górniczy Janina to jedna z dwóch kopalń spółki Tauron Wydobycie z grupy Tauron. Inna spółka Tauronu – Nowe Brzeszcze Grupa Tauron – finalizuje właśnie przejęcie części wcześniej należących do Kompanii Węglowej Brzeszcz od Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Dzięki nabyciu Brzeszcz zakłady wydobywcze grupy Tauron będą pokrywały zapotrzebowanie na paliwo jednostek wytwórczych skupionych w holdingu w ponad 50 proc. Obecnie wskaźnik ten wynosi ok. 40 proc. (w oparciu o pracę Zakładu Górniczego Janina w Libiążu i Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie). Tauronu zapowiedział już, że zainwestuje w Brzeszcze co najmniej 200 mln zł w ciągu dwóch lat.

PAP/reo.pl

Beata Szydło, fot. Piotr Drabik/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here