Autorzy ustawy o OZE zachęcają do inwestycji w fotowoltaikę

Wykorzystanie energii słonecznej może być doskonałym sposobem na obniżenie rachunków za prąd – przekonywali uczestnicy I Konferencji Fotowoltaika – Energia Jutra, która odbyła się z inicjatywy firmy Zielona Strona Mocy oraz dziennika „Rzeczpospolita”. Do inwestycji w fotowoltaikę, nazywaną przez ekspertów „energią jutra”, gorąco zachęcali autorzy ustawy o OZE – Waldemar Pawlak i Mieczysław Kasprzak.

Były minister gospodarki przekonywał, że „warto inwestować w energię z odnawialnych źródeł, nie oglądając się na rozwiązania systemowe”. Waldemar Pawlak zachęcał też do szukania mechanizmów, „które budują prosperity w kraju”, tłumacząc, że inwestycje we własne ogniwa fotowoltaiczne i baterie słoneczne wpłyną na obniżenie rachunków za prąd, co może w efekcie wpłynąć na wysokość świadczeń w wieku emerytalnym obywateli. Zaznaczył także, że jest to najbardziej ekologiczna forma pozyskiwania energii, która może być z powodzeniem produkowana zarówno przez przedsiębiorstwa, jak i gospodarstwa domowe.

Mieczysław Kasprzak w swoim wystąpieniu odniósł się natomiast do kwestii finansowych związanych z inwestowaniem w fotowoltaikę. Były wiceminister gospodarki podkreślał, że ceny ogniw obecnie mogą wydawać się dość wysokie, jednak rozwój rynku sprawi, że już niedługo koszt ich zakupu będzie znacznie niższy. Zaznaczył także, że fotowoltaika doskonale wpisuje się w cele polityki energetycznej Polski do 2030 r.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki łączna moc odnawialnych źródeł energii elektrycznej zainstalowanych w Polsce na koniec 2012 roku wyniosła 4,4 tys. MW. Był to wzrost o 1,3 tys. MW w porównaniu do roku poprzedniego. Największy wskaźnik mocy zainstalowanej odnotowano w elektrowniach wiatrowych – ok. 2,5 tys. MW. Dalej znalazły się elektrownie wodne (ponad 960 MW), elektrownie biomasowe (820 MW), biogazownie (131 MW) i instalacje fotowoltaiczne (ok. 1,3 MW). Udział energii z odnawialnych źródeł energii w krajowym zużyciu energii brutto wyniósł w 2012 roku 10,55 proc. wobec 8,27 proc. w 2011 roku i ponad 7 proc. w 2010 r. Zgodnie z zobowiązaniami wobec UE, w 2020 roku udział energii ze źródeł odnawialnych ma wynieść w naszym kraju 15 proc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here