Aukcje OZE: URE sprawdza, co było przyczyną problemów z IPA


Pierwsze aukcje OZE nie były szczęśliwe dla części wytwórcówzielonej energii. Z powodu problemów technicznych nie wszystkie oferty udałosię złożyć, ale URE nie unieważnił aukcji.

 

Piątkowe aukcje OZE były pierwszym podejściem do nowegosystemu wsparcia, nie obyło się jednak bez problemów. Strona InternetowejPlatformy Aukcyjnej (IPA) nie otwierała się, pojawiały się komunikaty obłędach, przez co część inwestorów nie zdążyła złożyć swoich ofert. W branżypojawiły się głosy zapowiadające składanie skarg do URE i konieczność unieważnienia aukcji.

 

Ostatecznie jednak Urząd Regulacji Energetyki uznał ważność aukcji i wewtorek ogłosił ich wyniki. W trakcie wszystkich czterech sesjiaukcji OZE skutecznie zostało złożonych 209 ofert, przy czym tylko jednakdotyczyła sesji dla biogazowni o mocy większej niż 1 MW, przez co sesja ta niezostała ostatecznie przeprowadzona – konieczne do tego były zgłoszeniaprzynajmniej trzech ważnych ofert.

 

URE informuje, że drogą e-mailową wpłynęły informacje od uczestnikówaukcji OZE o pogorszeniu się dostępności IPA, przejawiające się m.in.wydłużeniem czasu koniecznego dla logowania do IPA.

 

„Wykonawca IPA [firma Atos – przyp. red.] potwierdza, żezostało zaobserwowane pogorszenie dostępności IPA. Sygnalizowali to też uczestnicy.Aczkolwiek w okresach wskazywanych przez niektórych użytkowników jako okresyniedostępności IPA, innym użytkownikom udało się skutecznie złożyć ofertę” –informuje URE.

 

Na razie nie wiadomo, z czego wynikały problemy techniczne zdostępnością platformy, wciąż trwa analiza, co mogło być przyczyną tych zakłóceń.

System aukcyjny zastąpił dotychczasowy system wsparciaenergii odnawialnej – tzw. zielone certyfikaty i z założenia miał wprowadzićwiększą konkurencję pomiędzy technologiami OZE.W nowym systemie w aukcjach “zamawiana” jest określona ilość energii, a zwycięzcą zostaję ci wytwórcy, którzy z uwzględnieniem cen referencyjnych zaoferują najniższą cenę sprzedaży.

 

 

REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here