Atomowo-węglowy dylemat rządu


Ile węgla? Ile atomu i innych technologii? Odpowiedzi na testrategiczne pytania polska energetyka potrzebuje od zaraz. Konsultacje wsprawie Planu Morawieckiego pokazują, że pełnej zgody w rządzie na razie brak.

 

Przekazana do konsultacji społecznych Strategia na rzecz zrównoważonegorozwoju odnosi się do niemal wszystkich kwestii związanych zenergetyką: inwestycji, ograniczania emisji, wydobycia gazu z łupków, rozbudowysieci, innowacji, rynku mocy, a nawet inteligentnych liczników. Na pierwszyplan wybił się jednak przekaz, że Polska przyspieszy z budową elektrownijądrowych.

 

Chodzi zarówno o kontynuację obecnego Programu PolskiejEnergetyki Jądrowej (PPEJ), jak i rozwój kogeneracji jądrowej (reaktorywysokotemperaturowe, czyli HTR, służą do jednoczesnego wytwarzania energiielektrycznej i ciepła i mogą zasilać np. duże firmy przemysłowe; NarodoweCentrum Badań Jądrowych już prowadzi projekt badawczy w tej sprawie).

 

W projekcie Strategii znalazł się zapis, że Polska powinnaprzyspieszyć przygotowania do budowy 6-8 bloków jądrowych o łącznej mocy ok.6000 MW. Kierowane przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego MinisterstwoRozwoju, które jest autorem dokumentu, wyjaśniło, że propozycje działań wzakresie energetyki wypracowano wspólnie z Ministerstwem Energii, a z projektustrategii nie wynika, że atom wyprze węgiel. Będzie tylko uzupełnieniem miksuenergetycznego.

 

Minister energii Krzysztof Tchórzewski już w lipcu powołałzespół doradczy, którego zadaniem jest analiza i przygotowanie warunków dowdrożenia reaktorów HTR. Kiedy jednak „Rzeczpospolita” napisała o wielkim powrocie atomu, resort wydał oświadczenie, że zapisany w Strategiizrównoważonego rozwoju program dla atomu jest nie do sfinansowania w ciągunajbliższych 20 lat. Ambicją ME jest budowa pierwszego bloku o mocy ok. 1000MW, który – według resortu – powstanie w ciągu 10 lat.

 

ME podkreśliło, że podstawą bezpieczeństwa energetycznegosą „nowoczesne, wysokosprawne i niskoemisyjne elektrownie węglowe, jak tebudowane w Opolu, Kozienicach i Jaworznie”. Oprócz bloków w Turowie iOstrołęce, resort zapowiedział budowę jeszcze trzech nowych blokówenergetycznych zasilanych polskim węglem.

 

Więcej na portalu WysokieNapiecie.pl

fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here