📻 W ZASIĘGU RĘKI: Aplikacje zmieniające świat na lepsze

Lepsza przyszłość jest... w Twoim smartfonie

AUDIO REO. Posłuchaj tekstu na podcaście. Czyta Hubert Augustyniak.Za pośrednictwem smartfona mamy natychmiastowy dostęp do całej wiedzy wszechświata. Informacje, które kiedyś musiały być ręcznie przepisywane i przechowywane w klasztorach czy bibliotekach, później na kilometrach taśmy magnetycznej, w końcu w wielkich szafach pierwszych komputerów, dziś znajdują się w dłoni trzymającej telefon.

Zastanawia mnie więc, dlaczego ta sama ludzkość, która zaszyfrowała zettabajty danych w chmurze, zdecydowała, że główną funkcjonalnością urządzenia, o nieobjętej rozumem sile, będzie przesyłanie filmików ze śmiesznymi kotami. Takiej postawie mówimy stanowczo nie! W Aplikatorze wykorzystujemy prawdziwą moc urządzeń mobilnych. A oto subiektywna lista pięciu aplikacji, które znajdują zastosowanie w codziennym życiu i zmieniają sposób, w jaki patrzymy na nasza planetę. Musisz je mieć!

1. Earth Now
Ta darmowa aplikacja to doskonałe źródło informacji o procesach zachodzących na kuli ziemskiej. Tu sprawdzisz  temperatury panujące na powierzchni globu, poznasz poziom dwutlenku węgla w powietrzu, dowiesz się o anomaliach grawitacyjnych czy zobaczysz w czasie rzeczywistym burzę piaskową nad Jemenem. Dodatkowo, używając Earth Now czujesz się jak w środku akcji agenta 007, a cały świat jest w Twoich rękach! Dostępne na platformach iOS i Android.

2. Images Of Change
Działania ludzkie, zmieniający się klimat i klęski żywiołowe szybko odmieniają oblicze naszej planety. Zarówno satelity NASA jak i fotografowie naziemni uchwycili te zmiany na obrazach przed i po. Zestawienie fotografii tych samych miejsc w odstępie, czasami tylko kilku lat, otwiera oczy na zachodzące zjawiska. Zdjęcia mogą być wyświetlane obok siebie lub z interaktywnym suwakiem oraz dokładną lokalizacją na mapie świata. Aplikacja do ściągnięcia za darmo na iPhone’a i iPada.

3. Oroeco czyli kalkulator śladu węglowego
Oroeco to aplikacja, która pozwala walczyć ze zmianami klimatycznymi poprzez obliczanie dziennego śladu węglowego na podstawie zużycia energii elektrycznej, środków transportu, żywności i czasu wolnego. Dodatkowo podpowie Ci jak zmniejszyć ten ślad w łatwy i przyjemny sposób, dzięki spersonalizowanym wskazówkom zgodnie z Twoim stylem życia. Proste, szybkie, nowoczesne! Do pobrania na iOS i Androida.

4. AirVisual Pro
Smog jest coraz częściej powracającym tematem w naszym kraju. AirVisual Pro to najmądrzejszy na świecie monitor jakości powietrza pomagający śledzić, przewidywać i podejmować działania przeciwko niewidocznym zagrożeniom w atmosferze. Zaplanuj swoje spacery czy treningi tak, aby cieszyć się możliwie najczystszym powietrzem. Dostępne na iOS i Androida.

5. #climate
Aplikacja dla tak zwanych influencerów. Zaznacz interesujący Cię obszar czy społeczność i udostępniaj posty z hasztagiem #climate swoim obserwatorom na Twitterze i Facebooku. #climate śledzi dla Ciebie wszystkie działania najbardziej wpływowych organizacji zajmującymi się zmianami klimatycznymi. Wybierz ciekawe dla Ciebie zagadnienia i podziel się nimi ze światem. Stwórz swój własny ruch związany ze zmianą klimatu! Dostępne tylko na iOS.

Jeżeli wierzyć memom, to stare chińskie przysłowie głosi: Chcesz zmienić świat, zmień aplikacje w swoim smartfonie. Powodzenia!