Apel do premiera ws. OZE i polityki klimatyczno-energetycznej

25 organizacji wystosowało list otwarty do premiera Donalda Tuska. Apelują w nim o uwzględnienie istotnej roli odnawialnych źródeł energii w kształtowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Sygnatariusze listu podkreślają, że Polska posiada ogromny potencjał w zakresie odnawialnych źródeł energii, których wykorzystanie jest niezależne od importu paliw i może w znacznym stopniu przysłużyć się poprawie lokalnego, długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego. Dlatego autorzy listu postulują, by polski rząd zwrócił szczególną uwagę na istotną rolę OZE w kształtowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz uwzględnił wykorzystanie OZE na szeroką skalę w modernizacji polskiej energetyki.

Organizacje podpisujące się pod listem wskazują, że dzięki znacznym zasobom węgla kamiennego na tle Europy polska gospodarka posiada jeden z niższych wskaźników zależności energetycznej (w roku 2012 wyniósł on 30,7 proc.). Jednocześnie jednak import wszystkich surowców energetycznych, w tym węgla kamiennego, oraz import energii elektrycznej w Polsce rośnie, co zagraża utrzymaniu tego wskaźnika na takim poziomie. Z uwagi na zwiększające się koszty wydobycia krajowych surowców kopalnych tendencja ta będzie się utrzymywała. dlatego z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego istotne jest, aby jak najdłużej utrzymać dostępność krajowych zasobów energetycznych przy zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego – będzie to jednak wymagało rozwijania zróżnicowanych technologii w celu pokrycia rosnących potrzeb energetycznych Polski. Wykorzystanie OZE oraz podnoszenie efektywności energetycznej wydłuży na kolejne dziesięciolecia czas korzystania z krajowych zasobów paliw kopalnych.

Jak podkreślają sygnatariusze listu, rozwój energetyki odnawialnej to również znaczące korzyści dla polskiej gospodarki, takie jak nowe miejsca pracy, wpływy do budżetu, rozwój zielonych technologii, poprawa stanu środowiska naturalnego oraz nowe obszary działalności polskich przedsiębiorstw, a także – zmniejszenie kosztów leczenia chorób cywilizacyjnych.

Organizacje podpisujące się pod listem do premiera apelują o podjęcie niezbędnych działań dla zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez znaczące zwiększanie stopnia wykorzystania odnawialnych źródeł energii w strukturze wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i chłodu oraz produkcji biopaliw transportowych, a także promocję energooszędnych rozwiązań. Chcą także kreowanie polityki energetycznej dążącej do zróżnicowanego i zrównoważonego bilansu energetycznego opartego o krajowe zasoby oraz
wsparcie ambitnego i wiążącego celu OZE na rok 2030 w toczącej się międzynarodowej dyskusji nad ramami polityki klimatycznej i energetycznej po roku 2020.

 

Pod listem podpisały się m.in. Koalicja Klimatyczna, PSEW, IEO i Zielony Instytut.

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here