Amerykańscy prokuratorzy przeciwko globalnemu ociepleniu


Koncerny paliwowe zapłacą kary za globalne ocieplenie? W USAprokuratorzy generalni 20 stanów zawiązali koalicję – będą walczyć ze zmianamiklimatu. Na pierwszy ogień idzie jeden z największych koncernów paliwowychświata – ExxonMobile.

 

– Witam na pierwszej konferencji poświęconej poszukiwaniu kreatywnychsposobów egzekwowania prawa naruszanego przez przemysł wydobywczy, który wrazze swoimi sojusznikami w krótkowzroczny sposób przedkłada zysk ponad dobroamerykańskich obywateli i integralność naszych rynków finansowych – takprokurator generalny stanu Nowego Jorku, Eric T. Schneiderman rozpocząłwystąpienie, podczas którego ogłosił ponadstanową współpracę.

 

Prokuratorzy zadeklarowali poparcie dla walki z emisją CO2 prowadzonejprzez obecnego prezydenta USA Baracka Obamę. Zapowiedzieli naciski naprzyszłego przywódcę USA, by działał w tej sprawie jeszcze bardziejzdecydowanie. Współpracują z byłym prezydentem Alem Gorem.

 

Eric Schneiderman prowadził już sprawę przeciwko największemuamerykańskiemu producentowi węgla. W 2015 roku prokurator doprowadził do ugodydowodząc, że Peabody wprowadzał w błąd inwestorów i cały rynek kapitałowy, nieinformując w swoich komunikatach o ryzykach finansowych, jakie mogą wiązać sięze zmianami klimatu i potencjalnie wynikającymi z nich działaniamiregulacyjnymi.

 

W sprawie Exxona Eric Schneiderman wniósł oskarżenie powołując się naprzepisy stanowe, a konkretnie chroniący inwestorów „Martin Act” z 1921 roku.Prokurator wezwał Exxon do przedstawienia całej dokumentacji związanej zbadaniem zmian klimatycznych prowadzonych od 1977 roku.

 

Dlaczego sprawa sięga aż cztery dekady wstecz? W sierpniu ubiegłego rokuportal Inside Climate News i gazeta Los Angeles Times doniosły,że Exxon od lat 70. XX w. prowadził bardzo zaawansowane badania nad rolą paliwkopalnych w globalnych zmianach klimatu. Naukowcy ostrzegli władze koncernu, żewedług ich modeli spalanie surowców nasili efekt cieplarniany związany z emisjąCO2. Znając wyniki badań swoich specjalistów Exxon nie tylko nic z nimi niezrobił, ale według ICN przez cztery dekady tuszował sprawę i wpływał na debatępubliczną, by szła w odwrotnym kierunku.

 

Jak podsumował LAT, w latach 80-tych Exxon był społecznie postrzeganyjako pionier w dziedzinie badań nad zmianami klimatu. Od początku lat 90.widoczny był jego coraz głębszy sceptycyzm. Koncern prowadził w tym okresiekampanię informacyjną w największych gazetach USA tłumaczącą, że wiedzanaukowców na temat zmian klimatu jest mętna, a regulacje mające na celuograniczenie globalnego ocieplenia są za mało przemyślane i przedwczesne.

 

Portal ICN swoje dochodzenie oparł na autentycznych wewnętrznychdokumentach Exxonu i wywiadach z byłymi pracownikami firmy. W materiałach możnaznaleźć m.in. notatki na temat stanowisk, jakie przedstawiciele koncernu majązajmować w mediach. Sprawę szeroko opisał polski portal Ziemia na rozdrożu.

 

Więcej na portalu WysokieNapiecie.pl

fot. Dennis Skley/CC BY-ND 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here