Amerykanie zaniepokojeni działaniami Taurona ws. wiatraków


Czterej amerykańscy kongresmeni zaapelowali do ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, by przyjrzał się działaniom Taurona ws. próby zerwania długoterminowych umów na kupno energii i zielonych certyfikatów z farm wiatrowych – czytamy w „Newsweeku”.

Chodzi o sprawę likwidacji spółki zależnej Tauron Polska Energia – Pierwsza Kompania Handlowa (PKH). Tauron w lipcu 2014 roku postawił swoją spółkę zależną PKH w stan likwidacji. Wywołało to zdecydowany protest ze strony kontrahentów PKH – spółek Polenergia, In. ventus i Enerco/Invenergy, które podpisały z Pierwszą Kompanią Handlową 15-letnie umowy na sprzedaż zielonych certyfikatów i energii elektrycznej z wiatraków. Inwestorzy wiatrowi obawiając się, że Tauron dąży do zerwania wieloletnich umów, zgłosili swoje wierzytelności, domagając się jednocześnie wstrzymania likwidacji spółki. W tej sytuacji Tauron pod koniec października złożył wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki Polska Energia Pierwsza Kompania Handlowa, twierdząc, że „doszło do sytuacji, w której spółka o obecnie dobrej kondycji finansowej, regulująca na bieżąco swoje zobowiązania, została zmuszona bezpośrednimi działaniami kontrahentów do wystąpienia do sądu o ogłoszenie upadłości”. W grudniu 2014 ro. Sąd Rejonowy w Tarnowie oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości.

Jednym z kontrahentów PKH, oskarżających spółkę o próbę zerwania wieloletnich umów, które przestały być dla Taurona opłacalne, jest Invenergy, amerykańska spółka, która wspólnie z polskim Enerco jest właścicielem kilkudziesięciu elektrowni wiatrowych stojących w północnej Polsce. Właściciel koncernu, do którego należy m.in. Invenergy, Michael Polsky, w obronę swoich interesów zaangażował czterech amerykańskich kongresmenów. Zwrócili się oni do ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, przypominając, że rządy Polski i USA przez lata pracowały na wzmocnienie więzi handlowych, które mogą istotnie ucierpieć przez działania Taurona – spółki skarbu państwa. Kongresmeni zwrócili się z prośbą, by polski minister przyjrzał się działaniom Taurona mogącym zaszkodzić jednemu z amerykańskich inwestorów. Jak informuje „Newsweek”, podobny list ma wkrótce wystosować amerykański Departament Handlu.

Redakcja reo.pl

Źródło: Radosław Omachel/„Newsweek”

Farm wiatrowa, fot. Mark A Coleman/CC BY-SA 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here