America first, ale w walce o klimat

Hubert Bułgajewski o „Terminatora” boju nieostatnim

Arnold Schwarzenegger, powszechnie kojarzony z rolą tyłowego Terminatora, od kilku lat zajmuje się walką na rzecz ochrony klimatu. Po wkroczeniu na drogę sądową z przemysłem paliw kopalnych, w połowie maja na R20 Austrian World Summit, któremu przewodzi, wezwał Donalda Trumpa do podjęcia działań na rzecz walki z globalnym ociepleniem.

Przeciwko trucicielom
Arnold Schwarzenegger, jeszcze kiedy był gubernatorem stanu Kalifornia, rozwijał energetykę odnawialną i walczył z przemysłem naftowym. Niedawno rozpoczął sądową batalię z przemysłem paliw kopalnych, odpowiadającemu za emisje dwutlenku węgla do atmosfery. Schwarzenegger porównuje działalność przemysłu naftowego do działania koncernów tytoniowych, które zostały ukarane potężnymi grzywnami. Dlatego też chce pociągnąć do odpowiedzialności firmy wydobywające i sprzedające ropę, która potem w postaci różnorakich paliw jest spalana w samochodach i innych maszynach, co skutkuje nie tylko emisjami CO2, ale także wielu zanieczyszczeń, uderzających w zdrowie publiczne obywateli. Więcej pisałem o tym tu.

America first według Schwarzeneggera
W 2017 roku z inicjatywy aktora powstał R20 Austrian World Summit. To długoterminowa inicjatywa mająca na celu zrealizować cele globalnej ochrony klimatu, które zostały określone w Paryskim Porozumieniu Klimatycznym. Szczyt odbywa się w Austrii i już pierwsze zgromadzenie odniosło sukces. Wzięło w nim udział ponad 700 delegatów z 50 państw.

Ci z was, którzy się opierają, bo nie mogą sobie wyobrazić sukcesu bez paliw kopalnych, prosimy, byście dołączyli do nas. Wszyscy. Także ty, prezydencie Trump, dołącz do nas.

15 maja, na drugim R20 Austrian World Summit, Schwarzenegger wezwał prezydenta Trumpa do podjęcia działań w celu ograniczenia emisji CO2 i tym samym walki ze zmianą klimatu. – Ci z was, którzy się opierają, bo nie mogą sobie wyobrazić sukcesu bez paliw kopalnych, prosimy, byście dołączyli do nas. Wszyscy. Także ty, prezydencie Trump, dołącz do nas – powiedział były gubernator Kalifornii, wzywając republikańskiego prezydenta do podjęcia jakichkolwiek działań. – Powiedziałeś, że chcesz mieć tak wiele zwycięstw (…). Jeśli naprawdę tego chcesz, to dołącz do nas, a wtedy będziesz miał wiele zwycięstw – dodał.

Jeśli Ameryka ma być first, tak jak chce tego Trump, to naturalną koleją rzeczy jest skok technologiczny w energetyce. Węgiel to paliwo XIX wieku, więc powinno już odejść do annałów historii. Tymczasem prezydent USA próbuje wskrzesić amerykańską gospodarką opartą na węglu, mimo iż ten surowiec staje się coraz mniej opłacalny w wydobyciu.

Strategia Arnolda
Aktor w zeszłym roku na szczycie klimatycznym w niemieckim Bonn powiedział, że sposób walki ze zmianą klimatu i – co ważne – z jego przyczyną nie jest właściwy. Do sprawy należy podejść w zupełnie inny sposób. – Możesz mieć najlepszy produkt na świecie, ale jeśli nie wiesz, jak go przedstawić, to nie masz nic – stwierdził.

Od lat mówi się o globalnym ociepleniu, a wręcz nim straszy. Wielu ekspertów z zakresu psychologii uważa, że to kiepski pomysł. Tak więc teorie takich naukowców jak Guy McPherson, głoszących rychłą apokalipsę, są jak kulą w płot. Choć świadomość wśród między innymi Amerykanów przejmujących się skutkami globalnego ocieplenia rośnie, to badania socjologiczne pokazują, że większość ludzi nie przejmuje się tym problemem i niewiele o nim wie. Nie każdy w końcu doświadcza takich czy innych strat z racji postępującej zmiany klimatu. Oliwy dolewają politycy, w tym wypadku republikanie pod wodzą Trumpa, którzy zbywają problem – w imię interesu przemysłu paliw kopalnych.

Mówisz o zmianie klimatu, brzmi nieźle, ale większość pytanych w ankietach nie wie, o czym, do diabła, mówisz.

Schwarzenegger proponuje więc zmianę strategii. – Podajemy informacje w niewłaściwy sposób – powiedział. Argumentuje swoją teorię wynikami badań, z których wynika, że ludzie chętniej troszczą się o problemy środowiskowe, jak zanieczyszczenia powietrza, niż o planetarny klimat. Szczególnie że większość nie ma wiedzy na temat globalnego ocieplenia lub po prostu nie zdaje sobie z tego sprawy. – Mówisz o zmianie klimatu, brzmi nieźle, ale większość pytanych w ankietach nie wie, o czym, do diabła, mówisz – skonstatował Schwarzenegger.

nie da się stworzyć sprawnej technologii, która pogodzi paliwa kopalne z ochroną klimatu, a nawet jakości powietrza.

Były gubernator powiedział, że będzie nadal wspierał ekologów w walce z globalnym ociepleniem. Zwrócił jednak uwagę, by więcej mówić między innymi o kwestii zanieczyszczeń i zdrowia, jeśli chodzi o spalania węgla w elektrowni czy tankowaniu samochodu. Jasne jest, że nie da się stworzyć sprawnej technologii, która pogodzi paliwa kopalne z ochroną klimatu, a nawet jakości powietrza. Pokazuje to przykład technologii CCS (silniki spalające paliwo w samochodach tak, by nie emitować sadzy, są droższe) czy walki ze smogiem za pomocą lepszych pieców do spalania węgla. Skoro są odnawialne źródła energii, silniki elektryczne i pompy ciepła, to paliwa kopalne będą musiały w końcu zniknąć.

USA i cały świat muszą działać
Były aktor staje w jednym szeregu wśród innych walczących na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla, m.in. naukowca Jamesa Hansena i prezydenta Emmanuela Macrona. Niezależnie od tego, czy podejście Schwarzeneggera jest słuszne, dotychczasowe zmiany pokazują, że od czasu do czasu ludzi należy jednak postraszyć. Ale jednocześnie należy pokazywać rozwiązania.

Straszakiem jest ocieplający się klimat, który pod postacią ekstremalnej pogody pokazuje swoje ponure oblicze. W 2017 roku USA doświadczyły historycznych klęsk – straty osiągnęły rekordową wartość ponad 300 mld dol., zginęły 362 osoby. Te statystyki wskazują na konieczność pilnych działań na rzecz szybkiej redukcji emisji CO2. Działań, w które powinien zaangażować się cały świat, a nie tylko kilka osób, organizacji non profit i państw, tak jak ma to miejsce teraz.

Hubert Bułgajewski
Publicysta REO. Wcześniej portali: naukaoklimacie.pl oraz ziemianarozdrozu.pl Ekspert ds. zmian klimatu. Autor bloga Arktyczny Lód.