Ambasador Francji zainaugurował kolejną edycję projektu Eco-Miasto


Sukcesglobalnego porozumienia klimatycznego, w tym zatrzymanie wzrostu średniejtemperatury globalnej o więcej niż 2 st. Celsjusza, zależy też od działańlokalnych, m.in. w miastach – powiedział w środę ambasador Francji w PolscePierre Buhler, otwierając kolejną edycję projektu Eco-Miasto.

 

To jużczwarta edycja skierowanego do polskich samorządów projektu, który promuje ideęzrównoważonego rozwoju ośrodków miejskich. Uroczystość odbyła się w ambasadzieFrancji.

 

Buhlerprzypomniał, że pod koniec ub.r. w Paryżu udało się wynegocjować globalneporozumienie klimatyczne ONZ. Sygnatariusze umowy zobowiązali się do działań narzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, aby średnia temperaturana Ziemi nie podniosła się pod koniec XXI wieku o więcej niż 2 stopnieCelsjusza w porównaniu z okresem przedindustrialnym.

 

AmbasadorFrancji zwrócił uwagę, że sukces wynegocjowanego porozumienia zależy też oddziałań na poziomie lokalnym. Wskazał, że to w miastach tkwi potencjałograniczania negatywnych skutków zmian klimatycznych. “Transport,mieszkalnictwo, czy energia to dziedziny gdzie można znaleźć innowacyjnerozwiązania na rzecz ekologii” – wskazał.

 

Buhlerpowiedział, że właśnie na tych aspektach opiera się program Eco-Miasto, któryma pomagać w wymianie doświadczeń, dobrych praktyk między polskimi ifrancuskimi samorządami. Dodał, że w ramach programu prowadzone będą czteryseminaria nt. zrównoważonej mobilności w miastach, efektywności energetycznej wbudynkach, gospodarki wodnej oraz zarządzania lokalnymi systemamienergetycznymi.

 

W ramachprogramu prowadzone będą też działania edukacyjne dla szkół. Ogłoszony będzierównież konkurs dla polskich miast, gdzie będą mogły one zgłaszać realizowaneprojekty ekologiczne.

 

W trakcietrzech poprzednich edycji konkursu zgłosiły się 84 miasta. Wyróżniono 15 znich.

 

Obecny nainauguracji prezes Narodowego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki WodnejKazimierz Kujda ocenił, że Eco-Miasto to okazja dla polskich miast iprzedsiębiorców, by skorzystać z doświadczeń francuskich. “Miasta sąbardzo ważne, jeśli chodzi o realizację idei zrównoważonego rozwoju, m.in. wzagospodarowaniu odpadów, zarządzaniu energią, a także w zakresieedukacji” – mówił.

 

Kujdazapowiedział ponadto, że w miarę możliwości NFOŚiGW włączy się w projektpilotowany przez ambasadę Francji.

 

Prezesprzypomniał, że Fundusz prowadzi kilka programów ekologicznych skierowanychwłaśnie do ośrodków miejskich. Wymienił m.in. program wspierania rekultywacjiobszarów zdegradowanych na terenach miast oraz rozwoju terenów zielonych,którego budżet ma ok. 100 mln euro. Podkreślił, że w niedługim czasie NFOŚiGWuruchomi jego kolejną edycję.

 

Kujdawymienił ponadto programy Sowa, czy Gazela – pierwszy z nich wspiera budowęenergooszczędnego oświetlenia ulic, a drugi niskoemisyjny transport miejski.

 

 

PAP

fot. Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here