Al Gore: Trump nie zatrzyma porozumienia paryskiego


Jestem pewien, że mimo decyzji Donalda Trumpa, uda nam się spełnić zobowiązania wynikające z porozumienia paryskiego – mówił Al Gore przed europejską premierę swojego najnowszego filmu „An Inconvenient Sequel: Truth to Power”.

Starania Donalda Trumpa, by powstrzymać zaangażowanie w porozumienie paryskie, nie przynoszą i nie przyniosą skutków – uważa Al Gore. Jak podkreślił były wiceprezydent USA i laureat pokojowej nagrody Nobla za działania na rzecz klimatu, decyzja o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia klimatycznego była bardzo niepokojąca. Obawiałem się, że inne kraje potraktują to jako pretekst do ograniczenia swoich wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Byłem bardzo zadowolony, gdy okazało się, że reszta świata podwoiła zaangażowanie w porozumienie paryskie. Zdaniem Gore’a decyzja Trumpa jest jedną z przyczyn izolacji prezydenta USA nawet w środowisku republikańskim.

Trump wypowiada, świat idzie dalej

O planach dotyczących wycofania się z porozumienia paryskiego Donald Trump mówił jeszcze w okresie kampanii wyborczej. Ostatecznie decyzję tę potwierdził, już po objęciu prezydentury, w maju tego roku. Postawę prezydenta USA wobec problemu zmiany klimatu skrytykowały organizacje ekologiczne, europejscy przywódcy, a nawet Watykan.

Wbrew powszechnym obawom deklaracja Trumpa wydaje się wzmacniać amerykańskie i światowe zaangażowanie na rzecz ochrony klimatu. W reakcji na wyjście USA z porozumienia Michael Bloomberg, były burmistrz Nowego Jorku, zwolennik czystej energii i działacz na rzecz ochrony klimatu, zainicjował list do ONZ, w którym ponad 900 przedsiębiorstw, w tym światowi giganci, jak Apple, Google i Facebook, 125 przedstawicieli władz lokalnych oraz 183 uczelnie zadeklarowały podejmowanie dalszych działań na rzecz walki ze zmianą klimatu.

Gore widzi nadzieję w OZE

Porozumienie paryskie jest ważnym tematem nowego filmu Ala Gore’a „An Inconvenient Sequel: Truth to Power” – były wiceprezydent USA osobiście angażował się w staraniach o światowe porozumienie na rzecz ochrony klimatu. Film skupia się jednak na skutkach globalnego ocieplenia, takich jak susze i powodzie, oraz możliwościach jego ograniczania, w tym wykorzystaniu energetyki odnawialnej. Gore wielokrotnie podkreślał, że inwestycje w OZE są nie tylko finansowo opłacalne, ale powinny być właściwie „moralnym obowiązkiem”. W swoim pierwszym, oscarowym dokumencie „Niewygodna prawda” mówił: Wiemy wszystko, co trzeba, by rozwiązać ten problem [globalnego ocieplenia – red.]. Mamy wszystko – oprócz politycznej woli – czyli energetykę odnawialną.

REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here