Maciej Olbrych: Akcja aplikacja

Twórz to, czego potrzebujesz.

fot. unsplash.com, Alex Kotliarskyi

Nowoczesność. Smartfon ułatwia ci komunikację ze znajomymi. Tablet dostarcza rozrywki na najwyższym poziomie. Pokładowy komputer samochodu pilnuje by nigdy nie przegapić zjazdu z autostrady, a zegarek liczy spalone kalorie i towarzyszy ci w treningach. Tak! Korzystasz z aplikacji mobilnych, ale może by tak zacząć je tworzyć?

Zrób to sam
Pisanie aplikacji to nie tylko pomysł na biznes, to także narkotyczna siła tworzenia czegoś, co ludzie pokochają. Najlepsze programy cieszą się uwielbieniem użytkowników niczym gwiazdy rocka. A przy tracącej na znaczeniu liście Billboard Top 10, na prowadzenie wychodzi lista 25 najlepszych aplikacji na AppStore.

Nie musisz umieć programować ani mieszkać w Dolinie Krzemowej. Świat aplikacji mobilnych, z zewnątrz wyglądający na bardzo elitarny, tak naprawdę jest egalitarnym rynkiem dla każdego, kto ma pomysł. Tak, to właśnie ten wyjątkowy, unikalny pomysł może ustawić cię (toutes proportions gardées) w jednym szeregu z Billem Gatesem czy Markiem Zuckerbergiem. Jak to zrobić? To proste. Zacząć.

Ale skąd pomysł?
Szukając pomysłu na aplikację za milion dolarów, pomyśl o tym z czego sam chciałbyś skorzystać. Zastanów się nad swoimi potrzebami. Inspiracją mogą być twoje pasje. To twoje zainteresowanie będzie największym kapitałem potrzebnym do realizacji projektu. Muzyka, sport, podróże, rozrywka to tylko niektórzy z potencjalnych kandydatów. Zbadaj rynek. Zobacz czy istnieją podobne aplikacje do twojej. Jeżeli okaże się, że twoja koncepcja jest unikalna, to powinno cię to jeszcze bardziej zmotywować. Jeżeli natomiast ktoś już zrealizował twój pomysł, to masz wielkie szczęście, ucz się na czyichś błędach. Wyciągnij wnioski z istniejących już aplikacji, oceń funkcjonalność i radość z ich korzystania. To, że coś już jest, nie oznacza, że nie można tego zrobić lepiej! Nie ograniczaj się tylko do polskiego rynku. Sklepy typu AppStore czy Google Play pozwalają ci dotrzeć do użytkowników na całym świecie.

Oczywiście, pomysł to nie wszystko. Najtrudniejsza jest realizacja
Proste aplikacje można stworzyć samemu na gotowych template’ach. Wiele stron oferuje darmowy silnik do ich tworzenia. Korzystanie ze stron takich jak appypie.com poszerzy twoją wiedzę, która przyda się na dalszym etapie twojej smart kariery. Bardziej skomplikowane projekty wymagać będą pomocy fachowca. W Polsce istnieje wiele firm zajmujących się kompleksowym developmentem aplikacji.

Świat aplikacji mobilnych jest rynkiem dla każdego, kto ma pomysł.

Niektóre aplikacje oparte będą tylko na twojej pracy, inne wymagać będą większych nakładów pieniężnych. Jeżeli nie masz środków, aby zlecić napisanie aplikacji, znajdź wspólnika. Ty masz pomysł i wizję, on pomoże ci przy kodowaniu. Zaraź kogoś swoim optymizmem i zaproponuj mu współpracę w zamian za udziały w przyszłych zyskach.

Ważnym elementem sukcesu jest marketing. Możesz zapłacić za profesjonalną kampanię reklamową, jednak najlepszą reklamą są twoi użytkownicy. Zaufaj sile słowa szeptanego, a raczej słowa share’owanego. Upewnij się, że twoja aplikacja umożliwia dzielenie się treścią na serwisach społecznościowych takich jak Facebook czy Twitter. Wprowadzając swoje dzieło do sklepów otaguj je kluczowymi słowami. W ten sposób łatwiej będzie wyszukać twoją aplikację.

Nie poprzestawaj na jednej appce, każdy następny projekt prowadzi cię bliżej celu.

Ach, jeszcze jedno! W opisie aplikacji nie zapomnij podziękować REO za inspirację. Do dzieła!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here