AGH dostała dofinansowanie na Centrum Energetyki

Dzięki unijnemu dofinansowaniu na Akademii Górniczo-Hutniczej powstanie Centrum Energetyki.

Koszt budowy Centrum Energetyki wyniesie w sumie 189,8 mln zł, z czego 62,2 mln zł będą stanowić środki unijne z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Reszta to środki własne uczelni i kredyt bankowy. Wyposażenie specjalistycznych laboratoriów zostanie sfinansowane z kilku innych źródeł. Ze względu na wielość przedsięwzięcia podzielono je na dwa etapy.

W ocenie rektora AGH prof. Tadeusz Słomka będzie to prawdopodobnie najnowocześniejszy i największy ośrodek badań nad energetyką w Polsce.

W Centrum Energetyki naukowcy z Polski i zagranicy będą prowadzić wielokierunkowe badania nad energetyką. W kompleksie zlokalizowanych zostanie kilkadziesiąt specjalistycznych, nowoczesnych laboratoriów, służących zarówno badaniom komercyjnym, jak i rozwijaniu badań podstawowych w dziedzinie szeroko rozumianej energetyki. Jednym z istotnych elementów Centrum będą badania w zakresie tzw. czystych technologii węglowych, prowadzone i koordynowane przez krakowską uczelnię w ramach europejskiego Węzła Wiedzy i Innowacji (KIC InnoEnergy).

Budowa rozpocznie się najpóźniej w marcu przyszłego roku, a rozpoczęcie funkcjonowania Centrum Energetyki AGH planowane jest na pierwszą połowę 2015 roku.

 

Redakcja reo.pl

źródło: naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here