📻 Co za akcja??? Przekupstwo czy demokracja

Agata Skrzypczyk o stawce wyborów. Nie samorządowych tym razem

AUDIO REO. Posłuchaj artykułu na podcaście. Czyta Paweł Sito.W wyborach do Europarlamentu, które odbyły się w maju 2014 roku frekwencja wyniosła niespełna 24%. Jaka będzie przyszłym roku?

 

  • Zadeklaruj udział w wyborach europejskich w 2019 roku już dzisiaj.
  • Zachęć do tego jak najwięcej osób, a pojedziesz do Brukseli na spotkanie z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, Antoniem Tajanim.


Żeby nie było wstydu…

Być może poprzednim razem byłaś za młoda i nie miałaś prawa wyborczego. Może pomyliły ci się daty w kalendarzu (z czego wcale nie jesteś dumna). A może podjęłaś decyzję, której dzisiaj trochę się wstydzisz…

Cokolwiek działo się przy urnie pięć lat temu, w 2019 roku będzie kolejna szansa, żeby oddać swój głos.

Na Zachodzie przygotowania do wyborów europarlamentarnych ruszyły już dawno temu. Partie przygotowujące kampanie nakładają ostatnie błyski brylantyny na włosy kandydatów.

Tegoroczne przygotowania do wyborów pokazują, że dystans pomiędzy nami a instytucjami europejskimi znacząco się skurczył, a drzwi do Brukseli są otwarte dużo szerzej niż mogłoby się wydawać.

Młodzi ludzie, którzy czują się niezwykle blisko instytucji Unii Europejskiej, debatują, dyskutują, zastanawiają się nad możliwymi wynikami, a nawet odwiedzają instytucje UE osobiście.

Motywuj i jedź

W ramach przygotowań do majowych wyborów 2019 roku Parlament Europejski stworzył dedykowaną stronę w Internecie, na której można już teraz zadeklarować swoje uczestnictwo. Jej nazwa jest prosta:

Tym razem głosuję!

wybory do europarlamentu 2019
https://www.thistimeimvoting.eu/pl

Kampania na stronie nie tylko zachęca, żeby oddać głos w wyborach, ale również żeby zachęcać do tego innych. Chodzi o przekazanie komunikatu, że musimy wziąć na siebie wspólną odpowiedzialność, ale również o utworzenie sieci połączeń i wzajemnego motywowania się.

Możesz podzielić się linkiem do strony ze swoimi znajomymi, a ich deklaracja udziału w wyborach zostanie zapisana na twoje konto. A co jeśli masz naprawdę sporo znajomych i większość z nich zareaguje entuzjastycznie i przekona się do udziału w wyborach? A no nic wielkiego… poza tym, że pojedziesz na wycieczkę do Brukseli na spotkanie z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antoniem Tajanim.

Moja znajoma z Chorwacji, bardzo aktywna, wygrała w kategorii selfie dnia w zeszłym tygodniu, bo poniedziałek spędziła właśnie z Tajanim. Zwycięzcy nie tylko mają szansę poznać przedstawicieli UE, ale również wspólnie zastanowić się, co zrobić żeby poprawić frekwencję w kolejnych wyborach.

Miej wpływ

Niezależnie od tego czy jesteś eurosceptykiem, czy nie i czy jesteś zaangażowany w życie polityczne, nasza partycypacja jest najważniejszym fundamentem jakiegokolwiek rozwoju społecznego. Bez niej życie toczy się dookoła nas, a stery trzyma ktoś inny.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego nie chodzi o politykę lecz o poczucie twojego osobistego komfortu, swobody i wpływu. Coś, co możemy nazwać demokracją.

Na pewno korzystasz z otwartych granic w Europie, swobodnie podróżując do swoich przyjaciół w Norwegii czy na festiwal muzyczny na Węgrzech. Nie musisz się martwić o roaming – z każdego miejsca w UE możesz zadzwonić do swojej rodziny według takich samych stawek jak w Polsce. Jeśli Twój paszport stracił ważność miesiąc temu – pojedziesz z dowodem osobistym. A gdy spodoba ci się tam, gdzie mieszka twój znajomy – być może znajdziesz pracę i sam się tam przeprowadzisz.

wybory do europarlamentu 2019
Każdego roku ponad miliard podróży odbywa się w ramach ruchu bezgranicznego w UE.
Głosuj i wymagaj

Przyzwyczailiśmy się do tych swobód i słusznie uznajemy je za swoje prawa. Ale musimy pamiętać, że nie są nam one dane na zawsze. Nie chcielibyśmy chyba któregoś poranka 2019 roku obudzić się w innym świecie.

O swobody obywatelskie, z których tak ochoczo korzystamy, musimy walczyć, umacniać je przy każdej okazji. Idąc na wybory, pokazujesz, że w tym świecie chcesz żyć, że jesteś obywatelem UE, który ma oczekiwania i prawo, by wymagać od polityków ich spełnienia.

Oddając swój głos, korzystasz z największego przywileju, jaki mamy – przywileju partycypacji. Udział w wyborach nie jest przymusowy i opiera się na dobrowolności. Jeśli więc jest to twój przywilej i wybór – skorzystaj z niego!REO POLECA

📻 WYBORY SAMORZĄDOWE: Mam pytanie!