O start-upach ratujących klimat

Zarządzą oświetleniem, posegregują śmieci, ulepszą akumulatory do aut elektrycznych

Według najnowszych danych paliwa kopalne będą głównym źródłem wytwarzania energii jeszcze przez ponad 20 lat. Technologiczna niezdolność do ich ograniczenia i brak rozwiązań służących przejściu na gospodarkę niskoemisyjną to jedno z największych zagrożeń dla środowiska. Proekologiczne start-upy mają na szczęście sporo możliwości rozwoju i wsparcia finansowego – między innymi dzięki takim projektom, jak Startupy w Pałacu i konkurs PowerUp!

Startupy w Pałacu to projekt mający na celu umożliwienie start-upom oferującym projekty związane z energią nawiązanie współpracy z największymi polskimi spółkami z sektora prywatnego i Skarbu Państwa. Jest okazją do rozmów z potencjalnymi partnerami, inwestorami i klientami. W trakcie tegorocznej edycji w spotkaniach uczestniczyły między innymi GRADIS, BIN-e i MarCeILi, start-upy wspierane przez EIT InnoEnergy – fundusz inwestujący w rozwiązania cleantech, mobility i smart.

GRADIS
Innowacyjny start-up wykorzystujący w rozwiązaniach algorytm sztucznej inteligencji, aby wyznaczyć optymalne zarządzanie oświetleniem zewnętrznym. Oprogramowanie, które projektuje i udoskonala zarządzanie energią, pozwala łącznie na jej ponad 70-procentową oszczędność. Poza korzyściami finansowymi czy zdrowotnymi (lighting pollution) start-up ma wymiar ekologiczny – połączenie technologii LED z rozwiązaniami GRADIS AI pozwala obniżyć poziom zużycia energii, co pośrednio przekłada się na zmniejszenie emisji CO2, SO2 i PM do atmosfery. W ubiegłym roku krakowski start-up wyróżniono w konkursie Start-up Challenge. Po wyróżnieniu w trakcie European Start-up Days otrzymał wsparcie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które pozwoliło na rozwój. Obecnie GRADIS zatrudnia około 20 osób i poważnie myśli o ekspansji na rynek amerykański.

BIN-e
Pierwsze na świecie urządzenie, które automatycznie rozpoznaje i sortuje odpady komunalne. W biurach, miejscach publicznych, w szkołach – wszędzie tam, gdzie jest dużo osób i nie mam miejsca ani czasu na segregację śmieci. Korzystanie z tego rozwiązania jest bardzo proste: wystarczy wrzucić do kosza odpady, a sprzęt rozpozna je, podzieli na kategorie i posortuje. Poznański start-up został doceniony i w ostatnim czasie pozyskał kolejnego inwestora (inwestycja warta 500 tys. euro), a także zakontraktował ponad 100 urządzeń dla znanej firmy recyklingowej w Polsce.

MarCelLi
Krakowski MarCelLi Adv Tech pracuje nad wdrożeniem do produkcji w pełni polskiej i opatentowanej technologii nanokompozytowego materiału katodowego, pozwalającej produkować bezpieczne i trwałe akumulatory litowo-jonowe do pojazdów elektrycznych oraz magazynów energii. Obecnie technologia jest w fazie badań laboratoryjnych, ale jeśli przy produkcji o większej skali uda się utrzymać dobre parametry, to będziemy mieli do czynienia z wynalazkiem na skalę światową.


 

fot. mat. prasowe

Startupy w Pałacu to inicjatywa Kancelarii Prezydenta RP i Fundacji Startup Poland, której celem jest wsparcie innowacyjnych polskich firm w poszukiwaniu możliwości rozwoju, inwestorów, partnerów biznesowych i nowych rynków zbytu. Jedną z możliwości ich pozyskania jest wspomniany konkurs PowerUp!, który daje start-upom szansę na pozyskanie wsparcia finansowego od funduszu EIT InnoEnergy. PowerUp! To największy konkurs skierowany do projektów z Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku jego uczestnicy walczą o 30 tys. euro w gotówce i inwestycje o wartości 150 tys. euro. Finał konkursu odbędzie się w czerwcu w Pradze.
https://powerup.innoenergy.com