📻 Aga Sielańczyk: Świat za 100 lat

Przyszłość oczami artystów nowej fali polskiego teatru

AUDIO REO. Posłuchaj tekstu na podcaście. Czyta Bożena Sitek.

 


 

Cykl 2118 w Nowym Teatrze w Warszawie to okazja spojrzenia na wizję przyszłości zaprojektowaną przez Annę Karasińską, Anię Nowak, Wojtka Ziemilskiego i Romualda Krężela. Jak podkreśla kurator projektu, Tomasz Plata, młodzi twórcy stają wobec konieczności zaprojektowania nie tylko teatru XXII wieku, ale także społecznego otoczenia, w jakim będzie on funkcjonował, a w dalszym kontekście także zmian technologicznych, warunków środowiskowych i wszystkiego, co wiąże się z konsekwencjami naszych dzisiejszych działań.

Wyobraźnia artystów ograniczona jest jednym zastrzeżeniem: w ramach cyklu zakazane jest używanie słowa utopia. 2118 ma służyć wymyślaniu tego, co możliwe, a nie tego, co utopijne. Na początku XX wieku podobny trud podjęli wizjonerzy pierwszej awangardy: wymyślili coś, czego jeszcze nie było. Nadszedł czas, by powtórzyć ich gest. 2118 to także refleksja na temat naszej pamięci, jej mechanizmów, ukrytych motywacji. Co z naszej współczesności zostanie zapamiętane za sto lat? Czy my sami będziemy zapamiętani?

Teatralna koncepcja świata za 100 lat jest na przemian zabawna i niepokojąca. – Być może za 100 lat będziesz ostatnią żyjącą ośmiornicą – zastanawia się w swojej wersji 2118 Anna Karasińska. W jej krótkim, ale sugestywnym spektaklu na pierwszy plan wysuwa się obawa o przyszłość planety. Ekosystem jest tu znacznie uboższy, ostatni przedstawiciele wymierających gatunków wypełnieni są plastikiem, naturę zastępuje technologia i folia aluminiowa pełniąca jedyny element scenografii. Przyszłość to także taniec robotów i niedostatki emocjonalne wynikające z nieustannego obcowania z coraz nowszymi aplikacjami w telefonach.

nowy teatr w warszawie
Fragment spektaklu 2118. Karasińska

Ta niemal apokaliptyczna wizja przyszłości świata zaskakuje jednak czułością i momentami szczerego wzruszenia – ostatni żyjący człowiek wzbudza sympatię i współczucie, a przy okazji stara się znaleźć wspólny język z żukiem.

2118. Karasińska

Obsada: Magdalena Cielecka, Dobromir Dymecki, Monika Frajczyk, Bartosz Gelner, Magdalena Popławska

6, 7, 8.09.2018, godz. 19.00, Nowy Teatr

Szczegóły: nowyteatr.org

Premiera kolejnej odsłony cyklu w reżyserii Wojtka Ziemilskiego Polacy wyjaśniają przyszłość odbędzie się 20 września.

Polecamy!