Aga Sielańczyk: Girl power!

5 najlepiej rozwijających się start-upów prowadzonych przez kobiety

Jak pokazują światowe raporty, coraz więcej kobiet decyduje się na założenie własnej działalności. Z powodzeniem rozwijają także swoje start-upy, często o bardzo skomplikowanych profilach biznesowych. W Polsce na uwagę zasługują między innymi HospiCare, AliaTechnics, Innovalab, PolTiss czy NuDelta. Na świecie w czołówce najlepiej rozwijających się start-upów prowadzonych przez kobiety znajdują się poniższe projekty.

Accompany

Wirtualny szef personelu, który używa sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, by dostarczyć wszystkich potrzebnych informacji o kimkolwiek, z kim spotykasz się w danym dniu. Accompany pozyskała do tej pory ponad 40 milionów dolarów od najlepszych inwestorów. Jej założycielką i CEO jest Amy Chang, była szefowa Google Analytics. Kobiety stanowią 40% rosnącego zespołu firmy.

Amy Chang
Glossier

Marka kosmetyczna od początku pozycjonowana jako premium. Pierwotnie jej założycielka, Emily Weiss, prowadziła blog Into the Gloss, blog, który dociera obecnie do ponad miliona unikalnych użytkowników. Glossier uzyskała w ubiegłym roku 24 miliony dolarów i szybko rozwija się na całym świecie.

Emily Weiss
Brandless

Amerykańska firma zajmująca się handlem elektronicznym, która produkuje i sprzedaje produkty żywnościowe, kosmetyczne oraz artykuły gospodarstwa domowego pod własną marką. Brandless ogranicza swoją ofertę, aby uprościć zakupy. Często istnieje tylko jeden wybór dla każdego rodzaju produktu, a większość z nich kosztuje 3 dolary. Założycielką firmy jest Tina Sharkey.

Tina Sharkey
Verge Genomics

Verge Genomics wykorzystuje samouczenie się maszyn i dane genomiczne człowieka, aby pokonać neurodegenerację. Korzystając z tych samych mechanizmów, które napędzają wyszukiwarki Google, firma odkryła sposób mapowania setek genów powodujących choroby takie jak Alzheimer, ALS i Parkinson, a następnie znalazła leki, które atakują wszystkie te geny jednocześnie. Założycielkę Alice Zhang umieszczono niedawno na liście Forbesa 30 najbardziej wpływowych ludzi biznesu poniżej 30. roku życia.

Alice Zhang
Mighty Networks

Aplikacja, która umożliwia użytkownikom łączenie ludzi z całego świata wokół tych samych zainteresowań. Przed uruchomieniem Mighty Networks jej founderka Gina Bianchini była współzałożycielką platformy Ning, która połączyła 90 milionów ludzi w wybranych dziedzinach życia społecznego.

Gina Bianchinini