Szwedzkie drogi

Polemicznie wśród autorów REO

Informacje, które można było przeczytać w tekście Huberta Bułgajewskiego w niedzielę rano (przed interwencją redakcji) mogły zmylić czytelników, czy to nie inna niedzielna odsłona cyklu STRUKTURY BZDURY.

Ponieważ niektóre z czytających osób mogły poprzestać zapoznawanie się z tematem na jednorazowej lekturze artykułu Szwedzi w mocy zielonej energii należą się im wyjaśnienia.

Szwecja już dziś posiada zdekarbonizowaną energetykę, gdzie prawie połowa czystej energii pochodzi z energetyki jądrowej, a druga z hydroelektrowni.

W kraju tym obwiązuje umowa koalicyjna dotycząca energetyki pomiędzy największymi partiami (z pominięciem Szwedzkich Demokratów). Jak to często bywa z umowami politycznymi, jest ona sformułowana w taki sposób, że każda strona interpretuje ją na swój sposób, niekoniecznie z należytą dbałością o zachowanie praw fizyki.

Oto kluczowe elementy tej umowy.

  • Szwedzka energetyka ma opierać się na 3 filarach: zrównoważenia, konkurencyjności, bezpieczeństwa dostaw.
  • Szwedzi ustawiają sobie ogólny cel 100% odnawialnych źródeł energii, ALE muszą być spełnione powyższe filary.
  • NIE OZNACZA to automatycznego odejścia od energetyki jądrowej, w szczególności z przyczyn POLITYCZNYCH.
  • Usunięto specjalny atomowy podatek, który miał doprowadzić do zamknięcia branży jądrowej w Szwecji.
  • Dopuszcza się budowę NOWYCH REAKTORÓW, ale w sumie nie może być ich więcej niż teraz.

Źródło: http://www.analys.se/publikationer/rapporter/english-translation-of-the-swedish-energy-policy-agreement-of-10-june-2016/Od Redakcji

 Prawdziwa cnota krytyk się nie boi – Ignacy Krasicki

Publikujemy wyjaśnienia  Adama Błażowskiego do tekstu Huberta Bułgajewskiego z pewnym zażenowaniem, bo wolelibyśmy sami dopatrzeć się niedociągnięć, ale i z radością, że możemy zamanifestować naszą otwartość na różne opinie, polemikę i sprostowania.  Niedopatrzenia i błędy zdarzają się tak autorom, jak i redaktorom. W takich przypadkach liczymy na Was, drodzy Czytelnicy, a przekonacie się, że reagujemy / redagujemy w tempie ekspresowym.

Chcemy też podkreślić, że jesteśmy zadowoleni z jakości tekstów wszystkich naszych autorów, w tym Huberta Bułgajewskiego, który specjalizuje się w tematach związanych ze zmianą klimatu, zaś polityka energetyczna poszczególnych państw nie jest jego domeną.

Dorota M. Zielińska, redaktorka REO / ENERGIAHubert Bułgajewski: Szwedzi w mocy zielonej energii

Adam Błażowski
Absolwent Politechniki Wrocławskiej. Tworzy rozwiązania informatyczne dla Internetu Rzeczy w branży efektywności energetycznej budynków. Jest certyfikowanym profesjonalistą unijnego stowarzyszenia Climate KIC.