📻 Bukietem w PROEPIDEMIKÓW

AUDIO REO. Posłuchaj tekstu na podcaście. Czyta Bożena Sitek.

Grupa anonimowych aktywistów stworzyła na Facebooku akcję #bukietdlaJustyny, która polega na kupowaniu szczepionek w ramach programu UNICEF-u pt. Prezent bez pudła. W ten sposób szczepionki trafiają do dzieci, ratując ich życie i zdrowie.

Popularna na Zachodzie moda na nieszczepienie nabiera niestety w Polsce rozpędu. Już co piąte dziecko w szpitalu nie jest szczepione przeciwko chorobom zakaźnym. W czerwcu 2018 roku przemaszerował przez Warszawę kilkutysięczny pochód antyszczepionkowego stowarzyszenia STOP NOP.

Powrót odry

Nowy Targ ma najniższą w Polsce wyszczepialność, a w Kielcach właśnie zamknięto SOR z powodu ogniska odry. We Francji w tym roku zmarła już druga osoba z powodu tej choroby, a rok wcześniej w Rumunii zmarło ponad 46 osób, głównie niezaszczepionych dzieci. I pomyśleć, że odra miała zostać całkowicie wytępiona w Europie do 2015 roku! Dzisiaj kraje europejskie wprowadzają obowiązek szczepień w podobnym systemie, jaki mamy w Polsce. Jednak jest to reakcja spóźniona: odra z każdym sezonem jest silniejsza.

Fanatyczni aktywiści STOP NOP

Zjawisko antyszczepionkowe nie jest niczym nowym. Pierwsi przeciwnicy szczepień pojawili się wraz z pierwszymi szczepionkami już 150 lat temu. Jednak dzięki mediom społecznościowym te niebezpieczne pomysły szerzą się bez żadnej kontroli i ograniczenia. Młode matki straszone są przez często fanatycznych aktywistów STOP NOP mrożącymi krew w żyłach historiami na prawie każdej grupie internetowej. Silne emocjonalnie argumenty często przegrywają z zimnymi i suchymi przekazami lekarzy i ekspertów.

bukiet dla justyny
STOP NOP i jego liderka Justyna Socha oficjalnie chce walczyć z Niepożądanymi Odczynami Poszczepiennymi. W rzeczywistości prowadzi szeroko zakrojoną akcję demontażu systemu ochrony przed chorobami zakaźnymi.

Lakoniczne wyjaśnienia w mediach

Żyjemy w czasach, gdy telewizje śniadaniowe zapraszają do studia profesorów i sadzają ich naprzeciwko agentki ubezpieczeniowej, która twierdzi, że jej dziecko dostało poszczepiennej łuszczycy. Nauki medyczne nie widzą tutaj związku ze szczepieniem, co potwierdzają liczne badania epidemiologiczne na dużych populacjach. Jednak w czasach postprawdy nie jest to przeszkoda do wygłaszania skrajnych twierdzeń i znajdywania dla nich poklasku.

Ani prowadzący programy, ani eksperci nie są zwykle w stanie w krótkich słowach wyjaśnić widzowi, jaka jest różnica między związkiem przyczynowym i związkiem czasowym. A jest on mniej więcej taki, jak między śmiercią z przedawkowania leku a śmiercią po bierzmowaniu. Po programie przeciętny telewidz ma w głowie mętlik połączony z silnym przekonaniem, że prawda leży gdzieś pośrodku.

Jest jednak jeden promyk nadziei

Grupa anonimowych aktywistów stworzyła na Facebooku akcję #bukietdlaJustyny, która polega na kupowaniu szczepionek w ramach programu UNICEF-u pt. Prezent bez pudła. W ten sposób szczepionki trafiają do dzieci, ratując ich życie i zdrowie. Zakupy w ramach akcji opatrzone są tagiem #bukietdlaJustyny, a darczyńcy dzielą się w internecie zdjęciami certyfikatów wystawionych na nazwisko… Justyny Sochy. Bukiet szczepionek jest prezentem, a zarazem formą sprzeciwu wobec szkodliwych działań liderki STOP NOP.

Organizacja ta zbiera właśnie podpisy pod projektem ustawy, która wbrew zaleceniom WHO i lekarzy zdemoluje polski system obowiązkowych szczepień. Przeciwnicy antyszczepionkowców chcą w ramach swojej akcji kupić więcej szczepionek, niż STOP NOP zbierze podpisów.

bukiet dla justyny
Logo akcji “Bukiet dla Justyny”.

Czy ten plan im się powiedzie? Mam szczerą nadzieję, że tak: w kilka dni udało się zebrać ponad 10 tys. szczepionek oraz lodówki do ich przechowywania. Takiej oddolnej akcji, która w zabawny i bardzo pozytywny sposób przeciwstawia się fali ignorancji, teorii spiskowych i neoluddyzmowi, można w mojej opinii tylko przyklasnąć.

Dla triumfu zła potrzeba jedynie, aby dobrzy ludzie nic nie robili…

Adam Błażowski
Absolwent Politechniki Wrocławskiej. Tworzy rozwiązania informatyczne dla Internetu Rzeczy w branży efektywności energetycznej budynków. Jest certyfikowanym profesjonalistą unijnego stowarzyszenia Climate KIC.