Acciona uruchamia kolejną farmę wiatrową w Polsce


Acciona Energía oddała do użytku swoją trzecią farmę wiatrową w Polsce o mocy 30 MW. W sumie spółka ma już 101 MW mocy zainstalowanej w kraju.

Budowa farmy wiatrowej trwała 11 miesięcy, Acciona dostarczyła turbiny wiatrowe i będzie teraz zajmowała się jej użytkowaniem i obsługą.

Mieszcząca się w zachodniej Polsce, w gminie Krobia i Poniec (województwo wielkopolskie), farma wiatrowa Poniec II wyprodukuje 82 GWh energii elektrycznej rocznie. Taka ilość odpowiada zużyciu energii przez 40 000 polskich gospodarstw i spowoduje obniżenie emisji około 79 000 ton metrycznych CO2 do atmosfery z konwencjonalnych elektrowni opalanych węglem.

Nowa farma wiatrowa jest wyposażona w dziesięć turbin typu AW116/3000 o mocy 3 MW każda, o średnicy wirnika wynoszącej 116 metrów. Turbiny są zamontowane na 120 metrowych wieżach betonowych, w technologii, która sprawdziła się na pobliskiej farmie wiatrowej Krobia I, z którą nowa farma dzieli stację elektroenergetyczną i miejsce podłączenia do sieci elektroenergetycznej.

Nowa farma jest własnością Acciona Energía Internacional (AEI), spółki, w której Acciona Energía posiada udziały w wysokości 66.6 proc., a KKR 33.3 proc. Spółka ta jest także właścicielem dwóch innych farm wiatrowych zrealizowanych przez Acciona w Polsce: Golice (38 MW) w województwie lubuskim, działającej od 2011r., i farmy Krobia I (33 MW), działającej od 2013 r.
 

FW Poniec II, fot. Acciona

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here