ABB zdobyło warte 225 mln dol. zamówienia, które pobudzą rozwój OZE w RPA

Budowane na dużą skale elektrownie fotowoltaiczne wyprodukują wystarczająco dużo energii, aby zasilić 36 tys. gospodarstw domowych oraz zmniejszą o około 130 tys. ton emisję CO2 do atmosfery rocznie.

ABB, wiodący dostawca technologii energetyki i automatyki, otrzymał zamówienia warte w sumie około 225 mln dol. na dostawę wyposażenia dla dwóch budowanych „pod klucz” elektrowni fotowoltaicznych, które powstaną w północnej prowincji RPA – Limpopo. Zamówienia zostały złożone przez dwie spółki celowe, Core Energy i Erika Energy, których jednym z głównych udziałowców jest Sun Edison, globalny lider usług dla energetyki słonecznej.

Dwie elektrownie, zlokalizowane w parkach słonecznych Witkop i Soutpan, staną w okolicach miasta Polokwane, stolicy prowincji Limpopo. Ich moc zainstalowana wyniesie odpowiednio 33 MW oraz 31 MW. Będą to jedne z pierwszych, działających na skalę przemysłową elektrowni PV, które mają powstać w pierwszej fazie długoterminowego programu rządu RPA dla energetyki odnawialnej. Program ma na celu zmniejszenie wpływu produkcji energii elektrycznej na środowisko oraz dywersyfikację krajowych dostaw energii poprzez zachęcanie niezależnych producentów elektryczności do inwestowania w obfite źródła energii odnawialnej RPA.

Energia elektryczna produkowana w tych elektrowniach zostanie dostarczona do sieci energetycznej wysokiego napięcia. W sumie obie elektrownie będą generować 130 GWh elektryczności rocznie, wystarczająco dużo, aby zasilić około 30 tys. gospodarstw domowych RPA oraz zmniejszy o około 130 tys. ton emisję CO2 do atmosfery rocznie. Zakończenie projektów planowane jest na 2013 rok.

– Rozległe doświadczenie ABB w wyposażaniu wysokowydajnych elektrowni fotowoltaicznych, połączone z naszą obecnością i potencjałem na rynku lokalnym pozwolą nam na dostarczenie najlepszych w swojej klasie rozwiązań i wsparcie południowoafrykańskiej wizji integracji energetyk odnawialnych – powiedział Brice Koch, dyrektor globalnej Dywizji Systemy Energetyki ABB.

Każde z tworzonych „pod klucz” rozwiązań będzie obejmowało projekt, prace inżynierskie, instalację i uruchomienie. ABB dostarczy również wachlarz produktów i technologii, włączając w to falowniki solarne, zabezpieczenia, rozdzielnice, transformatory suche, sterowniki oraz system nadzoru i rejestracji danych SCADA. ABB zbuduje także podstacje oraz stworzy połączenie z siecią energetyczną wysokiego napięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here