ABB przejmuje Power-One. Chce być światowym liderem wśród producentów inwerterów PV

Dostawca technologii energetyki i automatyki, firma ABB, oraz dostawca rozwiązań w zakresie energii odnawialnej, firma Power-One, ogłosiły, że ich rady nadzorcze zgodziły się na transakcję, zgodnie z którą ABB nabędzie firmę Power-One po cenie 6,35 dol. za akcję w gotówce lub po wartości kapitałowej spółki netto rzędu 1,028 mld dol.

„Transakcja usytuuje ABB w pozycji wiodącego na świecie dostawcy inwerterów solarnych na rynek, który – zgodnie z prognozami Międzynarodowej Agencji Energetycznej – będzie rósł o ponad 10 proc. rocznie do roku 2021” – informuje ABB w komunikacie.

– Fotowoltaika staje się główną siłą, która zmienia kształt przyszłej kombinacji źródeł energii ponieważ gwałtownie zbliża się do osiągnięcia parytetu sieci – powiedział prezes ABB Joe Hogan. – Power-One jest dobrze zarządzanym przedsiębiorstwem, wysoko cenionym jako producent innowacyjnych technologii, skupiający się na najbardziej interesujących i inteligentnych produktach fotowolotaicznych. Połączenie Power-One i ABB w pełni odpowiada naszej strategii na rok 2015 i wykreuje światowego gracza, działającego na skalę umożliwiającą skuteczne konkurowanie na rynku oraz tworzenie wartości dla klientów, pracowników i udziałowców – dodał.

Power-One posiada jedną z najpełniejszych ofert w zakresie inwerterów solarnych na rynku – od inwerterów domowych po aplikacje dla zakładów użyteczności publicznej – oraz szerokie zaplecze produkcyjne. Posiada również portfolio rozwiązań dla energetyki, które jest bliskie biznesom generowania mocy ABB. Power-One zatrudnia prawie 3300 pracowników, głównie w Chinach, we Włoszech, Stanach Zjednoczonych i na Słowacji. W 2012 roku firma wygenerowała 120 mln dol. zysku operacyjnego przed amortyzacją (EBITDA) ze sprzedaży o wartości około 1 mld dol.

– Ta transakcja ma dużą wartość dla naszych udziałowców i pozwoli Power-One przyspieszyć jej rozwój – powiedział Richard J. Thompson, prezes Power-One. – Wspólnie możemy skuteczniej zająć się rosnącym na całym świecie zapotrzebowaniem na innowacyjne rozwiązania w zakresie energii odnawialnej oraz wzmocnić naszą wiodącą rolę na światowym rynku. Uważam, że ABB jest właściwym partnerem i teraz jest idealny moment dla naszych firm, aby połączyć siły.

Transakcja między ABB a Power-One ma zostać sfinalizowana w II połowie 2013 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here