ABB oddała do użytku połączenie obsługujące morskie farmy wiatrowe

Firma ABB uruchomiła i przekazała holendersko-niemieckiemu operatorowi sieci przesyłowej TenneT połączenie energetyczne DolWin1, przesyłające energię z morskich farm wiatrowych.

Połączenie w technologii HVDC (linia wysokiego napięcia prądu stałego) o mocy 800 MW łączy farmy wiatrowe z grupy DolWin, położone około 70 km od niemieckiego wybrzeża, z siecią przesyłową tego kraju. Połączenie DolWin może przesyłać energię wytwarzaną przez rozmieszczone na morzu turbiny – 800 MW pozwoli na zasilenie czystą energią około miliona gospodarstw domowych.

DolWind1 jest elementem ambitnego niemieckiego planu energetycznego „Energiewende”, zgodnie z którym morskie elektrownie wiatrowe w tym kraju osiągną moc ponad 6,5 GW do roku 2020 i ponad 15 GW w roku 2030.

ABB wykorzystała w tym przedsięwzięciu technologię VSC (Voltage Source Converter) o nazwie HVDC Light®. Firma była również odpowiedzialna za prace projektowe i inżynieryjne, dostawę i montaż nabrzeżnych i morskich stacji falownikowych, jak również podmorskich i podziemnych instalacji kablowych.

Farmy wiatrowe Borkum West II i Borkum Riffgrund są połączone podwodnymi kablami z morską stacją przekształtnikową DolWin alpha. Tam prąd przemienny generowany przez farmy wiatrowe przetwarzany jest na prąd stały. Następnie jest on przesyłany (pod napięciem +/- 320 kV) 165-kilometrową podmorską i podziemną linią zbudowaną z wytłaczanych kabli prądu stałego, do przyłącza sieci przesyłowej w podstacji Dörpen West w miejscowości Heede w północnych Niemczech.

reo.pl

źródło: ABB
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here