ABB: ładowanie autobusów elektrycznych w 15 sekund


ABB pozyskała pierwsze zamówienie na dostarczenie technologii 15-sekundowego ładowania oraz pokładowego wyposażenia elektrycznego dla transportu publicznego w Genewie. 

Jak poinformowała w swoim komunikacie spółka, ABB otrzymała zamówienia o łącznej wartości ponad 16 mln USD od Genewskiego przedsiębiorstwa transportu miejskiego Transports Publics Genevois (TPG) oraz od szwajcarskiego producenta autobusów HESS.
Dzięki e-autobusom emisja dwutlenku węgla może zmniejszyć się aż o 1000 ton rocznie w porównaniu do dotychczas eksploatowanych autobusów z silnikami wysokoprężnymi. 

12 w pełni elektrycznych autobusów (e-autobusów) TOSA (Trolleybus Optimisation Systčme Alimentation) będzie obsługiwać linię 23, łączącą genewskie lotnisko z przedmieściami Genewy. 

ABB dostarczy i uruchomi również 13 stacji błyskawicznego ładowania wzdłuż trasy autobusu miejskiego, trzy stacje na pętlach autobusowych oraz cztery w zajezdniach. Będzie to najszybsza na świecie technologia podłączania pojazdu do instalacji błyskawicznego ładowania – podłączenie autobusu do punktu ładowania zajmie niecałą 1 sekundę. Następnie akumulatory będą mogły zostać naładowane w ciągu 15 sekund za pomocą 600-kilowatowego ładunku energii elektrycznej na przystanku. Kolejne, 4-5-minutowe ładowanie na pętli autobusowej umożliwi pełne doładowanie akumulatorów. Innowacyjna technologia została opracowana przez inżynierów ABB w Szwajcarii. 

 

Decyzja o uruchomieniu autobusów TOSA na linii 23 została podjęta po pomyślnym przeprowadzeniu pilotażowej eksploatacji pierwszego e-autobusu na trasie z lotniska w Genewie do centrum wystawienniczego Palexpo. Trasa autobusowa linii 23 zostanie nieco zmodyfikowana w celu stworzenia szybkiego połączenia z Praille-Acacias-Vernet, budowaną nową podmiejską dzielnicą, w której ma znaleźć się 11 tys. mieszkań oraz powierzchnie biurowe dla ok. 11 tys. pracowników. Po pełnym uruchomieniu tej linii w 2018 roku, autobusy przegubowe o dużej pojemności będą odjeżdżać z obu pętli co 10 minut w godzinach szczytu. Obecnie linia obsługuje ponad 10 tys. pasażerów dziennie.

W ramach odrębnego zamówienia dla HESS, ABB dostarczy 12 elastycznych układów napędowych dla autobusów wraz ze zintegrowanymi urządzeniami trakcyjnymi i przekształtnikami pomocniczymi, jednostkami akumulatorowymi zamontowanymi na dachu, systemem ETS (energy transfer system) oraz silnikami trakcyjnymi. Oba zamówienia obejmują także 5-letnią usługę serwisową, mającą zapewnić niezawodność, efektywność i bezpieczeństwo eksploatacji. 

Wdrożenie systemu TOSA na linii 23 jest efektem współpracy partnerów z sektora publicznego i prywatnego, którzy zainwestowali w realizację tej wizji. Ten innowacyjny projekt toruje drogę ku przyszłej mobilności, stanowiąc zrównoważone i przyjazne dla środowiska rozwiązanie w dziedzinie transportu zbiorowego dla dobra naszej społeczności – powiedział Luc Barthassat, dyrektor Departamentu Transportu i Środowiska kantonu genewskiego.

REO.pl

Źródło: ABB

fot. ABB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here