A. Piotrowski: Branża wiatrowa prowadzi czarny PR


Branża wiatrowa prowadzi czarny PR, by skłonić rząd dozejścia z drogi, którą obrał – mówi w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” wiceministerenergii Andrzej Piotrowski.

 

Wiceminister Piotrowski podkreślał, że aktualnie moc wturbinach wiatrowych jest większa niż ta, którą zaplanowano na koniec 2020 r.

 

– To, co mówią przedstawiciele branży wiatrowej, jestpewnego rodzaju czarnym PR-em. Zapewne chodzi o wytworzenie sytuacji, w którejrząd zmuszony zostanie do zejścia z drogi, którą obrał, i nadal będziemywszyscy finansować nieskrępowaną żadnymi regułami ekspansję jednego rodzaju OZE– powiedział Piotrowski.

 

Wiceminister stwierdził równie, że mimo ustawyodległościowej energetyka wiatrowa w Polsce będzie się rozwijać, choć niebędzie miała już tak silnej pozycji.

 

Podpisana przez prezydenta w ubiegłym tygodniu stawaodległościowa ogranicza możliwość budowy elektrowni wiatrowych poprzezwprowadzenie zapisu o minimalnej odległości elektrowni wiatrowych odzamieszkałych zabudowań. Elektrownię wiatrową będzie można postawić wodległości nie mniejszej niż 10-krotność jego wysokości (wraz z wirnikiem iłopatami) od zabudowań mieszkalnych oraz obszarów szczególnie cennych zprzyrodniczego punktu widzenia (np. parków narodowych czy krajobrazowych irezerwatów). Istniejące już wiatraki, które nie spełniają kryterium odległości,nie będą mogły być rozbudowywane – dozwolony będzie tylko ich remont i praceniezbędne do prawidłowego użytkowania. Ponadto budowa elektrowni wiatrowejbyłaby możliwa tylko na podstawie miejscowego planu zagospodarowaniaprzestrzennego.

 

Przeciwko ustawie odległościowej, nazywanej też antywiatrakową, protestowalinie tylko przedstawiciele branży OZE. Swoje negatywne opinie przedstawiły takżem.in.: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Sąd Najwyższy, Polska Izba Inżynierów Budownictwa czy Związek Gmin Wiejskich RP. W połowie kwietnia br.w Warszawie odbyła się manifestacja w obronie energetyki wiatrowej w Polsce,która zgromadziła ok. 2000 osób, które zaprotestowały przeciwko antywiatrakowymdziałaniom rządu.

 

 

REO.pl

źródło: Anna Krzyżanowska / „Dziennik Gazeta Prawna”

fot. Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here