A. Duda: mówienie o dekarbonizacji jest herezją i jest antypaństwowe


Jeżeli Polska posiada 90 proc. europejskich zasobów węgla, a sektor energetyczny opiera się w zdecydowanej części na węglu, to mówienie o dekarbonizacji w znaczeniu ograniczania wydobycia jest herezją i jest antypaństwowe – uważa prezydent Andrzej Duda.

 

– Jeżeli jakieś państwo posiada 90 proc. europejskich zasobów węgla, jeżeli sektor energetyczny jakiegoś państwa opiera się w zdecydowanej absolutnie części na węglu, to mówienie w tym państwie o dekarbonizacji jest herezją i jest antypaństwowe – powiedział prezydent, który w piątek wziął udział w akademii barbórkowej w Bełchatowie połączonej z obchodami 40-lecia bełchatowskiej kopalni węgla brunatnego.

 

Jak podkreślił prezydent, kopalnia węgla brunatnego w Bełchatowie jest jedną z największych w Europie, a elektrownia zaspokaja ponad 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. – Nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania państwa polskiego bez Bełchatowa – dodał.

 

– Jeżeli pan prezes (prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Jacek Kaczorowski – PAP) zwraca się do mnie jako prezydenta Rzeczypospolitej, abym objął swoistym patronatem branżę górniczą i energetyczną, to ja mówię “tak”, ale mam takie poczucie, że w zasadzie tę branżę od samego początku prezydentury w swoim patronacie miałem i będę miał – powiedział.

 

Zdaniem Andrzeja Dudy, jeżeli w ogóle może być mowa o dekarbonizacji, z punktu widzenia polskich interesów, to można mówić o dekarbonizacji tylko w jednym tego słowa znaczeniu – ograniczania emisji CO2. – Ale nie w znaczeniu ograniczania wydobycia węgla czy ograniczania użycia węgla. Chciałbym to bardzo jasno i wyraźnie zasygnalizować wszystkim tym, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości, takie jest moje stanowisko – powiedział.

 

Dodał, że jeżeli mówi o dekarbonizacji, to mówi przede wszystkim o rozwoju szeroko pojętej branży górniczej i energetycznej w połączeniu z rozwojem także polskiej nauki. – To mówię o nowoczesnych technologiach, to mówię o inwestycjach w branżę wydobywczą i w branżę energetyczną, to mówię o ograniczaniu emisji CO2 poprzez nowoczesne inwestycje – wyliczał.

 

Według prezydenta Dudy, węgiel jest podstawą suwerenności energetycznej Polski, której “nikt nie ma prawa nam odbierać i o którą dbałość jest podstawowym zadaniem polskich władz”. Andrzej Duda zapowiedział, że rząd premier Beaty Szydło przygotuje “dobry, mądry plan” dla polskiego górnictwa i dla polskiej nauki, która się problemami górnictwa zajmuje.

 

– Wierzę, że ten plan doprowadzi do tego, że nigdy już nie będzie takiej sytuacji jak obecnie, kiedy górnictwo przez wiele lat generujące gigantyczną część państwowego dochodu zostało zwyczajnie zaniedbane. Jeżeli mówimy o naprawie polskiego państwa – a mówimy o niej, właśnie zaczęliśmy ją realizować – to obejmuje ją także naprawa polityki wobec górnictwa; poprawa wydajności, dochodowości, warunków pracy i bezpieczeństwa – mówił prezydent.

 

Zaznaczył, że polityka energetyczna w Polsce ma być prowadzona odpowiedzialnie. – Odpowiedzialnie, tzn. z uwzględnieniem naszych możliwości i zasobów, a przede wszystkim z uwzględnieniem warunków, na jakich my jako Polska możemy być państwem suwerennym – podkreślił Andrzej Duda.

 

PAP

Prezydent A. Duda, fot. Lukas Plewnia/CC BY-SA 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here