7,7 mln ludzi na świecie pracuje w branży OZE


Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) poinformowała, że zatrudnienie w branży energii odnawialnej wzrosło o ponad milion miejsc pracy w ciągu ostatniego roku. Szacuje się, że w branży OZE pracuje obecnie na świecie ok. 7,7 mln osób.

IRENA podała tę informację w swoim dorocznym raporcie o sektorze energetyki odnawialnej. Zdaniem specjalistów Agencji ten wzrost zatrudnienia jest napędzany częściowo przez spadek kosztów technologii OZE, co pozwalało tworzyć więcej miejsc pracy w obszarze instalacji, eksploatacji i konserwacji.

Jak łatwo się domyślić, nowe miejsca pracy w sektorze energetyki odnawialnej coraz częściej tworzone są w Azji (Chiny, Indie, Indonezja, Japonia, Bangladesz). W top 10 krajów zatrudniających w obszarze zielnej energii znalazły się: Chiny (3,4 mln miejsc pracy, głównie w sektorze PV i energetyki wiatrowej), Brazylia (845 tys. miejsc pracy w sektorze biopaliw), Stany Zjednoczone, Indie, Niemcy, Indonezja, Japonia, Grancja, Bangladesz i Kolumbia. Unia Europejska i Stany Zjednoczone dają łącznie 25 proc. miejsc pracy w sektorze OZE w skali globalnej (w 2012 r. było to 31 proc.).

Największe zatrudnienie gwarantuje sektor PV (2,5 mln miejsc pracy). Na drugim miejscu znajduje się sektor biopaliw ciekłych (1,8 mln miejsc pracy), a na trzecim energetyki wiatrowej (trochę ponad 1 mln miejsc pracy). Wzrost zatrudnienia obserwowany jest jednak we wszystkich sektorach OZE i trend ten ma się utrzymywać w najbliższym czasie.

– Badania IRENA szacują, że podwojenie udziału energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym do 2030 r. spowoduje utworzenie ponad 16 mln miejsc pracy na całym świecie – komentuje raport dyrektor generalny IRENA Adnan Z. Amin.

Redakcja reo.pl

fot. OregonDOT/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here