Komentarz Marka Józefiaka z Greenpeace:

Susza, burze, straty plonów. Dalej myślisz, że zmiana klimatu to nie nasz problem?

W czwartek był pierwszy dzień lata. Susza w Polsce trwa już kilka tygodni. Plony niektórych zbóż będą nawet o 25% mniejsze. Maj był najcieplejszy od 55 lat [->]. Jeśli sytuacja się nie zmieni, pewnie znów będziemy drżeć o dostawy prądu z naszych niezawodnych elektrowni węglowych (które jednak zawodzą w upały – doznając awarii z powodu kłopotów z chłodzeniem). To przedsmak zmiany klimatu, na które nie jesteśmy przygotowani.

W miastach dotkliwie brakuje drzew, brakuje cienia. Tymczasem polskie spółki energetyczne jeszcze dolewają oliwy do ognia, nadal inwestując w elektrownie węglowe. W tym roku oddaliśmy do użytku największy blok na węgiel kamienny w Europie. Budujemy cztery kolejne: dwa w Opolu i po jednym w Jaworznie oraz w Turowie. Minister Energii Krzysztof Tchórzewski zapowiada kolejny (już ostatni! ostatniutki!) w Ostrołęce. Tak się składa, że w jego okręgu wyborczym.

Transformacja energetyczna Polski? Odnawialne źródła energii (OZE)? Stoją w miejscu. Rozwój elektrowni wiatrowych na lądzie został zastopowany dwa lata temu. Spółki energetyczne należące do nas – do Skarbu Państwa – myślą o wiatrakach na morzu. Piszę myślą, bo niestety nie robią. Nadal inwestują miliardy w węgiel. PGE, nasza największa spółka energetyczna, w ubiegłym roku wydała na OZE tylko 1% swoich nakładów inwestycyjnych [->]. TAK, JEDEN PROCENT. Tyle co nic.

Wczoraj w południe padł letni rekord zapotrzebowania na prąd [->]. Oj, jakby nam się przydały elektrownie słoneczne! Wielka szkoda, że ich nie wybudowaliśmy, choć już od kilku lat wiadomo, że są bardzo potrzebne. Na szczęście sąsiedzi pobudowali, to ratujemy się importem energii od nich.

I tak, nasze spółki energetyczne – zarządzane przez polityków, a nie przez menedżerów – inwestują w świat, który nie będzie nadawał się do zamieszkania. Świat cieplejszy o 3 do 8 stopni Celsjusza. Świat, w którym normalnością będą także i w naszym kraju długie susze, fale upałów, huragany i powodzie. Świat, w którym będą się toczyły walki o wodę, w którym miliony ludzi będą zmuszone do szukania nowego miejsca do życia, bo dotychczasowe nie będzie się do tego nadawać.

Amerykański think tank IEFFA ostrzegał kilka dni temu PGE, że prowęglowa strategia jest też bardzo groźna dla przyszłości finansowej koncernu [->]. Ewidentnie nie znają się na rzeczy. Wszak u nas PGE otrzymało właśnie pierwszą nagrodę w Rankingu Odpowiedzialnych Firm organizowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Ministerstwo Rolnictwa szykuje wielomilionowy program wsparcia dla rolników dotkniętych suszą. Minister Energii szykuje kolejne odkrywki węgla brunatnego. W grudniu zorganizujemy Szczyt Klimatyczny w Katowicach. Psy szczekają, a karawana jedzie dalej.


Źródła:

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/susza-w-polsce-zbiory-zboz-i-rzepaku-beda-mniejsze/mht7sxk

http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Brudna-prawda-o-PGE/

https://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/ieefa-strategia-oparta-na-weglu-postawi-pge,118,0,2408566.html

https://businessinsider.com.pl/technologie/bezpieczenstwo-energetyczne-polski-rekordowe-zapotrzebowania-na-prad/kb4s2fj