29 miast z 12 województw startuje w konkursie Eco-Miasto


Do tegorocznej edycji konkursu Eco-Miastozgłosiło się 29 miast z 12 województw. Nagrody zostanąprzyznane już 8 listopada br. na gali w Warszawie – miastom najlepiejrealizującym politykę zrównoważonego rozwoju w 4 kategoriach: mobilnośćzrównoważona, efektywność energetyczna budynków, gospodarka wodna i zarządzanielokalnymi systemami energetycznymi.

 

Przy wyborze zwycięskich miast wkategorii mobilność zrównoważona brane będą pod uwagę m.in.:zaangażowanie samorządów w rozbudowę ekologicznej komunikacji miejskiej,zwiększenie liczby i długości ścieżek rowerowych, efektywność działaniaInteligentnych Systemów Transportowych, propagowanie mobilności elektrycznej iwprowadzanie udogodnień dla kierowców pojazdów elektrycznych, a takżeplanowanie długofalowe. W kategorii efektywność energetyczna budynkówkluczowe w ocenie będą natomiast projekty realizowane w zakresie m.in.termomodernizacji budynków oraz instalacji systemów monitorowania strat energii,a także budżet wydawany z jednej strony na energię, z drugiej – na inwestycjemające zmniejszyć koszty jej zużycia.

 

W kolejnej kategorii – gospodarkawodna – miasta zostaną ocenione m.in. pod kątem ochrony dostępnych ujęćwody i stanu ich zanieczyszczenia, inwestycji w rozbudowę systemów wodno-ściekowychi wodociągowych, jak również działań samorządów prowadzących do zmniejszeniastrat wody w sieciach wodociągowych.

 

W zarządzaniu lokalnymi systemamienergetycznymi kluczowe jest właściwe połączenie źródeł systemowych ciepłai elektryczności z lokalnie produkowaną lub odzyskiwaną energią,  przy wykorzystaniu potencjału odnawialnychźródeł energii oraz efektywne zarządzanie nimi. Bezpieczna i zrównoważonaenergia, która jest dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego terytoriumjest jednym z największych wyzwań lokalnych władz.

 

Organizatorem projektu jest Ambasada Francji w Polsce, wewspółpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Grupą EDFreprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy Polska oraz TIRU, a także FundacjąLafargeHolcim oraz Krajową Agencją Poszanowania Energii.

 

 

mat. pras.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here