24 „zielone” projekty otrzymają dofinansowanie w ramach programu Gekon

Dofinansowanie w wysokości 77 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w pierwszym konkursie programu Gekon otrzymają 24 projekty naukowe. Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. inteligentne gniazdo energetyczne i projekt inteligentnego systemu sterowania oświetleniem ulicznym.

Program Gekon – Generator Koncepcji Ekologicznych – to wspólna inicjatywa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Finansowane są w nim projekty innowacyjnych i ekologicznych technologii – od koncepcji badawczej do ich wdrożenia.

W pierwszym konkursie programu wybrano 24 projekty, które od NCBR otrzymają dofinansowanie w wysokości 77 mln zł. Większość z nich – 80 proc. – będzie realizowana przez konsorcja naukowo-przemysłowe, a wkład własny przedsiębiorców wyniesie 27 mln zł.

– Dzięki programowi Gekon powstaną rozwiązania poprawiające jakość życia ludzi. Korzystając z potencjału polskich naukowców, przedsiębiorcy będą mogli wprowadzić na rynek nowe, autorskie technologie proekologiczne. Wyniki pierwszego konkursu potwierdzają, że współpraca sektora nauki z sektorem biznesu układa się coraz lepiej – mówi dyrektor NCBR prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

Wśród zwycięskich projektów znalazły się m.in.: inteligentne gniazdo energetyczne, wykorzystujące innowacyjne technologie pozyskiwania i przetwarzania energii ze źródeł odnawialnych, projekt inteligentnego systemu sterowania oświetleniem ulicznym oraz opracowanie i wdrożenie nowych technologii tzw. małych elektrowni wiatrowych, które znajdą zastosowanie w instalacjach przydomowych.

Całkowity budżet programu wyniesie 400 mln zł. 200 mln zł na prace badawczo-rozwojowe przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i 200 mln zł na wdrożenia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here