21 najnowszych technologii ochroni środowisko


System lamp solarnych czy termiczne utylizacje niskokalorycznych gazów odpadowych to niektóre z 21 pomysłów zakwalifikowanych do Akceleratora Zielonych Technologii GreenEvo. Ich autorzy – 19 polskich firm – otrzymali z rąk Ministra Środowiska, Andrzeja Kraszewskiego specjalne certyfikaty. Uroczystość miała miejsce 21 kwietnia w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Technologie, jakie oferują firmy otrzymujące certyfikaty GreenEvo, mają szanse na międzynarodowy sukces – podkreślał podczas spotkania w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego minister Kraszewski. Ich promocja na rynkach zagranicznych jest priorytetem resortu środowiska. Technologie są bowiem podstawowym narzędziem służącym walce ze zmianami klimatu, lepszemu bardziej ekologicznemu wytwarzaniu energii, efektywniejszemu oczyszczaniu ścieków czy lepszej gospodarce odpadami. Dlatego też technologie te musimy wspierać kontynuując idee profesora Macieja Nowickiego, mojego poprzednika na stanowisku Ministra Środowiska.

Technologie często zaskakują, nie tylko skutecznością działania, ale także swoją nazwą. Najnowszy projekt POLIMAT EKO Sp. z o. o. – sztuczna nerka dla środowiska służy rekultywacji zbiorników wodnych i w efekcie wpływa na poprawę stanu wód. Jak mówi prezes firmy Janusz Sztramski tego typu urządzenia działają już przy dwóch polskich jeziorach Parnowskim i Starodworskim. Wkrótce poznamy efekty działania nerki, na pierwszym z nich, w którym woda jest oczyszczana i dodatkowo napowietrzana. Kończą się bowiem, trwające od września ubiegłego roku, badania wody. Z kolei jezioro Starodworskie w województwie warmińsko- mazurskim, z powodu dużego zasiarczenia przygotowywane jest właśnie do odgazowywania. Także w tym przypadku wykorzystane będą możliwości sztucznej nerki.

Wsparcie, jakie otrzymują firmy biorące udział w programie to m.in. pomoc w procesie ekspansji na rynki zagraniczne (umożliwienie oraz usprawnienie współpracy z instytucjami rządowymi na całym świecie, pomoc w znalezieniu partnerów zagranicznych) czy możliwość uczestnictwa w misjach gospodarczych wraz z przedstawicielami polskiego rządu, a także licznych seminariach i konferencjach.

GreenEvo oferuje także szeroką ofertę szkoleń prowadzonych przez najlepszych specjalistów w Polsce, prezentację technologii w katalogu GreenEvo – Liderzy polskich zielonych technologii, przygotowanie dla firm-laureatów profesjonalnych filmów informacyjnych prezentujących technologięora stałe indywidualne wsparcie doradcze i merytoryczne ze strony ekspertów projektu GreenEvo.

Redakcja reo.pl

źródło: Ministerstwo Środowiska

Minister Środowiska Andrzej Kraszewski, fot.: Ministerstwo Środowiska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here